reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe deklaracje VAT

Nowe deklaracje VAT

W związku ze zmianą stawek VAT zmienione zostało także rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług.

Zmienione zostały wzory deklaracji: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, VAT-9M.

We wzorze deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono nazewnictwo poszczególnych pozycji.

Dlatego pozycja, w której wykazywano obrót i VAT opodatkowany stawką:

• 3% - będzie miała nazwę: „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką super obniżoną”; od 1 stycznia 2011 r. jest to stawka 5%;

• 7% - będzie miała nazwę: „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką obniżoną”; od 1 stycznia 2011 r. jest to stawka 8%;

• 22% - będzie miała nazwę: „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką podstawową”; od 1 stycznia 2011 r. jest to stawka 23%.

Konieczność ogólnego określenia stawek wynika również z faktu, że w okresie przejściowym mogą wystąpić dwie stawki podstawowe (22% i 23%), dwie stawki obniżone (7% i 8%), a w przypadku stawki superobniżonej 3% i 5%.

Zmieniono również nazwę poz. 12 na „12. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (poz. 42 wypełnia tylko nabywca)”.

Zmiana ta ma na celu umożliwienie wykazania przez dostawcę wartości dostaw towarów oraz świadczonych usług, a także ewentualne rozliczenie podatku należnego od nabywanych usług, jeżeli dla tych czynności podatnikiem będzie nabywca.

W nowej deklaracji nie ma poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K oraz poz. 72 dla VAT-7D w brzmieniu „art.86 ust.8 pkt 1 ustawy”. Podatnicy, którzy odliczają VAT od zakupów związanych z dostawą towarów i usług opodatkowanych poza Polską, nie będą informować o tym fakcie.

Pozostałe zmiany mają charakter porządkowy.

Dotychczasowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług będą mogły być stosowane przez podatników do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., z wyjątkiem podatników nabywających usługi, dla których są podatnikami. Z tym że we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. Rozliczenie podatku należnego:

1) w wierszu 4 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” należy wykazywać również:

a) w poz. 25 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 5%,

b) w poz. 26 - podatek należny od transakcji, opodatkowanej stawką 5%;

2) w wierszu 5 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” należy wykazywać również:

a) w poz. 27 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 8%,

b) w poz. 28 - podatek należny od transakcji opodatkowanych stawką 8%;

3) w wierszu 6 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” należy wykazywać również:

a) w poz. 29 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 23%,

b) w poz. 30 - podatek należny od transakcji opodatkowanych stawką 23%.

We wzorze deklaracji VAT-8 i VAT-9M w części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie wiersza na „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca)”. Zmiana ta ma na celu umożliwienie rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku nabywania przez podatników usług, dla których są podatnikami. W związku z tymi zmianami również doprecyzowano we wzorze VAT-8 i VAT-9M treść objaśnień.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama