REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe deklaracje VAT

REKLAMA

W związku ze zmianą stawek VAT zmienione zostało także rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług.

Zmienione zostały wzory deklaracji: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8, VAT-9M.

REKLAMA

Deklaracje VAT-7, VAT-7K i VAT-7D

We wzorze deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono nazewnictwo poszczególnych pozycji.

Dlatego pozycja, w której wykazywano obrót i VAT opodatkowany stawką:

• 3% - będzie miała nazwę: „4. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką super obniżoną”; od 1 stycznia 2011 r. jest to stawka 5%;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• 7% - będzie miała nazwę: „5. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką obniżoną”; od 1 stycznia 2011 r. jest to stawka 8%;

• 22% - będzie miała nazwę: „6. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką podstawową”; od 1 stycznia 2011 r. jest to stawka 23%.

Konieczność ogólnego określenia stawek wynika również z faktu, że w okresie przejściowym mogą wystąpić dwie stawki podstawowe (22% i 23%), dwie stawki obniżone (7% i 8%), a w przypadku stawki superobniżonej 3% i 5%.

Zmieniono również nazwę poz. 12 na „12. Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (poz. 42 wypełnia tylko nabywca)”.

Zmiana ta ma na celu umożliwienie wykazania przez dostawcę wartości dostaw towarów oraz świadczonych usług, a także ewentualne rozliczenie podatku należnego od nabywanych usług, jeżeli dla tych czynności podatnikiem będzie nabywca.

W nowej deklaracji nie ma poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K oraz poz. 72 dla VAT-7D w brzmieniu „art.86 ust.8 pkt 1 ustawy”. Podatnicy, którzy odliczają VAT od zakupów związanych z dostawą towarów i usług opodatkowanych poza Polską, nie będą informować o tym fakcie.

Pozostałe zmiany mają charakter porządkowy.

Dotychczasowe wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług będą mogły być stosowane przez podatników do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy pierwszego półrocza 2011 r., z wyjątkiem podatników nabywających usługi, dla których są podatnikami. Z tym że we wzorach deklaracji VAT-7, VAT-7K i VAT-7D w części C. Rozliczenie podatku należnego:

1) w wierszu 4 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” należy wykazywać również:

a) w poz. 25 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 5%,

b) w poz. 26 - podatek należny od transakcji, opodatkowanej stawką 5%;

2) w wierszu 5 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” należy wykazywać również:

a) w poz. 27 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 8%,

b) w poz. 28 - podatek należny od transakcji opodatkowanych stawką 8%;

3) w wierszu 6 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” należy wykazywać również:

a) w poz. 29 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 23%,

b) w poz. 30 - podatek należny od transakcji opodatkowanych stawką 23%.

Deklaracje VAT-8 i VAT-9M

We wzorze deklaracji VAT-8 i VAT-9M w części C. Rozliczenie podatku należnego zmieniono brzmienie wiersza na „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca)”. Zmiana ta ma na celu umożliwienie rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku nabywania przez podatników usług, dla których są podatnikami. W związku z tymi zmianami również doprecyzowano we wzorze VAT-8 i VAT-9M treść objaśnień.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA

  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  REKLAMA