reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UOKiK: pytania przedsiębiorców o koncentracje

UOKiK: pytania przedsiębiorców o koncentracje

Jak liczyć obroty uczestników transakcji, kto powinien zgłosić zamiar koncentracji i kiedy powinna ona zostać notyfikowana Komisji Europejskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarcza lektura wyjaśnień dotyczących przepisów w sprawie kontroli koncentracji, przygotowanych przez UOKiK.

Z badań przeprowadzonych przez ABC Rynek i Opinia, na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że zaledwie 30 proc. przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że kryterium zgłoszenia zamiaru koncentracji do UOKiK jest obrót osiągany przez uczestników transakcji. Do Urzędu napływają również liczne pytania dotyczące sposobu obliczania obrotu. Odpowiedź na to i inne pytania można znaleźć w Wyjaśnieniach w sprawie kryteriów i procedury zgłaszania zamiaru koncentracji Prezesowi UOKiK. Dokument ma m.in. za zadanie przybliżyć przepisy oraz ich interpretacje wszystkim zainteresowanym problematyką fuzji i przejęć.

Zgodnie przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jeśli łączny obrót jej uczestników przekroczył w roku poprzedzającym 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Informacje o obrocie muszą dotyczyć całych grup kapitałowych, do których należą uczestnicy transakcji, również jeśli nie są w tej grupie podmiotem dominującym. Co istotne, nie trzeba uwzględniać spółki, która wprawdzie osiągała obrót rok wcześniej, ale nie należy już do grupy kapitałowej. Obliczając obrót uzyskiwany na terenie Polski należy uwzględnić sprzedaż produktów i usług świadczonych przedsiębiorcom lub konsumentom na terenie Polski. Nie wlicza się eksportu, a jedynie przychód z importu na terenie naszego kraju.

Przedsiębiorcy mają również wątpliwości, kto powinien zgłosić zamiar koncentracji w zależności od formy transakcji. Większego problemu nie stanowi określenie wnioskodawcy w przypadku przejęcia kontroli (transakcję zgłasza wówczas strona dokonująca przejęcia), łączenia się lub utworzenia wspólnego przedsiębiorcy (obowiązek notyfikacji spoczywa na wszystkich uczestnikach). Kłopoty pojawiają się w bardziej skomplikowanych sytuacjach, np. przejęcia przez dwóch lub więcej przedsiębiorców współkontroli nad jednym z podmiotów. Jeżeli w wyniku koncentracji będą oni sprawować współkontrolę, to wszyscy powinni zgłosić zamiar koncentracji. Jeżeli jednak przedsiębiorca, który sprawuje wyłączną kontrolę, wyzbywa się jej częściowo na rzecz innego i w efekcie wspólnie będą sprawować kontrolę, obowiązek zgłoszenia spoczywa wyłącznie na stronie, która przejmuje wspólną kontrolę. Przedsiębiorca, który wcześniej sprawował wyłączną kontrolę nie ma obowiązku zgłaszania zamiaru takiej koncentracji. Podobnie jest w sytuacji, kiedy zmieni się podmiot, z którym będzie sprawował współkontrolę.

Kolejne pytanie, na które odpowiadają Wyjaśnienia, dotyczy walut. Zgodnie z przepisami obrót w zgłoszeniu musi być określony w euro. Złotówki należy przeliczać na europejską walutę po średnim kursie ogłoszonym przez NBP w ostatnim dniu roku kalendarzowego poprzedzającego zgłoszenie zamiaru koncentracji. W przypadku innych walut trzeba najpierw w ten sam sposób obliczyć ich wartość w złotych, a następnie w euro.

Profesjonalni uczestnicy rynku nie zawsze wiedzą również, kiedy koncentracja powinna być rozpatrywana przez Komisję Europejską. Dotyczy to np. transakcji, w których po pierwsze łączny światowy obrót wszystkich uczestników wynosi ponad 5 mld euro (w niektórych przypadkach 2, 5 mld euro) i łączny obrót przypadający na Unię, każdego z co najmniej dwóch uczestników koncentracji, wynosi więcej niż 250 mln euro. Wyjątkiem jest tzw. reguła dwóch-trzecich - Komisja nie bada skutków transakcji, jeśli każdy z przedsiębiorców uzyskuje więcej niż 2/3 swoich łącznych obrotów przypadających na Wspólnotę w jednym państwie członkowskim. W takim przypadku sprawa rozpatrywana jest przez urzędy antymonopolowe krajów UE, na rynki których koncentracja wywiera wpływ.

Zainteresowani tematem kontroli koncentracji mogą uzyskać dodatkowe informacje pod numerem telefonu (22) 55 60 122 lub adresem mailowym dkk@uokik.gov.pl w Departamencie Kontroli Koncentracji UOKiK.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama