REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzeba deregulacji, zmian w podatkach i emeryturach

REKLAMA

Wprowadzenie jednej stawki VAT, reforma KRUS i emerytur mundurowych oraz rozszerzanie deregulacji w gospodarce - to niektóre z propozycji PKPP Lewiatan, które zdaniem tej organizacji wpłynęłyby pozytywnie na rozwój gospodarczy Polski w 2011 r.

REKLAMA

Zdaniem prezydent Lewiatana Henryki Bochniarz niezbędna jest zmiana systemu stanowienia prawa. "Niedopuszczalne jest pomijanie konsultacji społecznych przy przygotowywaniu nowych regulacji, a przygotowywać je powinni prawnicy, a nie urzędnicy resortów" - powiedziała podczas konferencji prasowej. Zaznaczyła, że konieczne jest konsultowanie projektów ustaw z środowiskami, których potem one dotyczą, precyzyjne wyliczanie kosztów zmian, sprawdzanie zgodności ustawy z konstytucją jeszcze na etapie pisania projektu.

REKLAMA

Ekspertka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek wskazywała na potrzebę napisania od nowa ustawy o VAT. "Podwyższenie przez rząd w 2010 r. podstawowej stawki VAT z 22 proc. do 23 proc. było błędem, gdyż spowoduje to podwyżki cen i w efekcie zmniejszenie konsumpcji, a przecież to właśnie z konsumpcji pochodzi aż 60 proc. PKB" - powiedziała. Według Starczewskiej-Krzysztoszek rząd powinien w 2011 r. zastanowić się raczej nad wprowadzeniem jednej stawki VAT na poziomie 18-19 proc.

"Niezbędna jest też jak najszybsza reforma KRUS, a zaoszczędzone na dopłatach do rolniczego ubezpieczenia społecznego ok. 5 mld zł powinno zostać przeznaczone na edukację na obszarach wiejskich. Mieszkający tam młodzi ludzie mogliby wówczas znaleźć zatrudnienie także w dużych aglomeracjach. Należy też dofinansowywać kierunki studiów potrzebne dla gospodarki, np. inżynierskie, informatyczne, chemiczne" - powiedziała ekspertka Lewiatana.

REKLAMA

Dodała, że rząd powinien jak najszybciej uchwalić kolejną ustawę deregulacyjną, ponieważ koszty administracyjne wynikające z ustaw regulujących funkcjonowanie gospodarki, wymagających rozmaitych zgód, zezwoleń, licencji, to nadal ponad 60 mld zł rocznie.

"Rząd powinien też zmienić ustawę o zamówieniach publicznych tak, by głównym kryterium wyboru podmiotów, które będą realizować jakiś projekt w ramach zamówień publicznych nie była cena, a innowacyjność proponowanych rozwiązań" - powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii eksperta Lewiatana ds. ubezpieczeń społecznych Jeremiego Mordasewicza, rząd nie powinien podejmować decyzji zmniejszającej część składki emerytalnej przekazywanej do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Obecnie jest to 7,3 proc. pensji.

Wśród propozycji przedstawianych ostatnio np. przez minister pracy Jolantę Fedak czy dyskutowanych przez Radę Gospodarczą przy premierze pojawia się pomysł, by do OFE trafiało tylko 3 proc. pensji.

"Musimy pamiętać, że obecnie na jednego emeryta pracują 4 osoby, a za 25 lat będzie ich już tylko 2. W ciągu tych 25 lat niezbędne okaże się więc sprowadzenie do Polski od 3 do 5 mln imigrantów, którzy będą odprowadzali do naszego systemu składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli rząd zdecyduje się ograniczyć rolę OFE, czyli kapitałowego filara systemu emerytalnego, to nawet ściągnięcie tak dużej grupy imigrantów będzie niewystarczające, by zapewnić wypłatę godnych emerytur" - powiedział Mordasewicz.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA