REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do początku października trzy pakiety projektów ustaw

REKLAMA

Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że do początku października rząd przygotuje trzy pakiety projektów ustaw. Jeden - dotyczący budżetu i reformy finansów publicznych - zostanie przygotowany do końca września, bo wtedy Sejm musi otrzymać projekt ustawy budżetowej.

Boni powiedział w TVN24, że kolejny pakiet ustaw ma dotyczyć zmian cywilizacyjno-rozwojowych i m.in. zmian w systemie ochrony zdrowia. Rząd przygotuje też trzeci pakiet - rozwiązań deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - zapowiedział minister.

REKLAMA

REKLAMA

Boni przypomniał, że w pakiecie zmian budżetowych będzie tzw. reguła wydatkowa. "Z tej reguły wydatkowej będą miliardowe oszczędności, które pozwolą przeprowadzić waloryzację rent i emerytur w przyszłym roku, nie zmniejszać zasiłków rodzinnych i wydawać pieniądze unijne" - powiedział minister.

Przypomniał, że zapowiedziana już podwyżka VAT jest ograniczona czasowo - do 2012 r. Według niego podwyżka innych podatków - PIT i CIT - wcale nie wchodzi w rachubę. Zaznaczył, ze w związku z regulacjami unijnymi zostanie podwyższona akcyza na alkohol i papierosy. "Musimy pilnować tego poziomu, który UE nam wspólnie wyznacza i dlatego ten podatek akcyzowy będzie większy" - powiedział. Boni dodał, że zakończone zostały prace nad założeniami do ustawy o podatku akcyzowym i jesienią będzie wiadomo, jak poziomy podatku zostaną określone.

Przyznał, że trwa w rządzie dyskusja na temat obniżenia zasiłków pogrzebowych. "Debata powinna skończyć się do końca września - jak ze wszystkimi ustawami okołobudżetowymi" - powiedział.

REKLAMA

Oprócz pakietu budżetowego i oszczędnościowego - konsolidacji finansów publicznych - w Sejmie do października mają znaleźć się ustawy z pakietu społeczno-cywilizacyjnego. Boni powiedział, że rząd pracuje nad ustawą o szkolnictwie wyższym, zawierając m.in. sprawę opłat za studia, ustawą o opiece nad dziećmi od 0 do 3 lat oraz o opiece zastępczej nad dziećmi promującej rodziny zastępcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że oprócz nich znajdzie się tam 10 czy 12 ustaw, które będą dotyczyć ochrony zdrowia - uporządkowania rynku farmaceutycznego i leków, ochrony praw pacjentów i łatwiejszego uzyskiwania odszkodowań za błędy lekarskie bez drogi sądowej. Przygotowywane są też rozwiązania dotyczące ułatwień w zdobywaniu uprawnień specjalistycznych przez lekarzy. W pakiecie będą też projekty ustaw dotyczące badań klinicznych, ustawa o działalności leczniczej i dotycząca ubezpieczeń dodatkowych.

Trzeci pakiet dotyczy zmian deregulacyjnych i zmniejszających obciążenia administracyjne dla osób prywatnych i firm - tłumaczył Boni. Jest w nim projekt ustawy o zmniejszaniu barier administracyjnych wobec obywateli i przedsiębiorców, dotyczący m.in. przejścia od zaświadczeń do oświadczeń. "To będzie rewolucja. Będziemy bardziej sobie wierzyć" - mówił Boni.

"Będziemy też chcieli ułatwić rejestrację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, by było to elektronicznie i szybko" - zadeklarował. Dodał, że z KRS też powinny być uzyskiwane w sposób elektroniczny, by z czasem doprowadzić do sytuacji, że sąd, który będzie tego wyciągu potrzebował sam sobie go ściągał.

Rząd chce też doprowadzić do sytuacji, w której zostanie usprawnione nadawanie numeru identyfikacji podatkowej NIP i proces ten będzie trwał krócej. "Zamierzamy nadrobić zaległości w sprawie rejestracji firm i jednego okienka" - powiedział Boni. "Uporządkujemy sprawy po drugiej stronie okienka - by nie było sytuacji, że składa się jeden dokument i bardzo długo czeka na rejestrację, tylko, by za okienkiem uporządkować sprawy tak, by przedsiębiorca uzyskiwał rejestrację jak najszybciej" - mówił Boni w TVN24.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA