reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy

Prawdopodobnie od przyszłego roku Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie pracodawcy nie będą już zobowiązani do oddawania podwładnym wolnego za święto przypadające w sobotę.

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy. Nowe regulacje zakładają przywrócenie wolnego 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Dodatkowo projekt zakłada  usunięcie zapisu nakładającego na pracodawcę obowiązek oddawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę.


Jest wysoce prawdopodobne, że nowe przepisy zostaną przyjęte, gdyż przedstawiciele klubów parlamentarnych deklarują gotowość poparcia projektu przedłożonego przez PO.


Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo 9 dni wolnych od pracy, zaś zniesienie uprawnienia do „odzyskiwania” dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie „zwróci” gospodarce 8 dni roboczych. Tak więc bilans dni roboczych w okresie najbliższych 10 lat wskazuje na ubytek 1 dnia , co nie powinno istotnie wpłynąć na wyniki polskiej gospodarki.


Ponadto w Polsce występuje na masową skalę zjawisko niewykorzystanych urlopów wypoczynkowych. Może się więc okazać, że okres obejmujący Święto Trzech Króli stanie się dla pracowników dogodnym sposobem wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, przyczyniając się w ten sposób do urealnienia prawa do urlopu.


Zatem w okresie tym można spodziewać się niewielkiego spowolnienia gospodarczego, ale negatywny skutek będzie moderowany przez fakt, że święto to jest dniem wolnym w wielu krajach. Dlatego pewne spowolnienie następuje w sposób naturalny.


Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2011 roku.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama