REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełne koszty nawet za dzień pracy

Aleksandra Tarka

REKLAMA

Wystarczy przepracować jeden dzień w miesiącu, żeby uwzględnić pełne koszty uzyskania przychodów.

W przypadku dochodu z wynagrodzenia za pracę koszty uzyskania przychodu są określone kwotowo. Dla przykładu, jeżeli pracownik ma jedną umowę o pracę i mieszka w miejscowości, w której świadczy pracę, jego koszty uwzględniane w rachunku podatkowym wynoszą obecnie 111,25 zł miesięcznie i 1335 zł rocznie. Warunkiem uwzględnienia kosztów w danym miesiącu jest uzyskanie w danym miesiącu przychodu ze stosunku pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Należy też pamiętać, że jeżeli roczne koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Jak wyjaśnia Beata Stefańska, doradca podatkowy z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, przepisy nie przewidują wymogu proporcjonalnego rozłożenia tej kwoty na okres całego miesiąca. W praktyce wystarczy, że pracownik będzie pracował dzień, aby mógł on uwzględnić przy obliczaniu dochodu pełną wartość kosztów. Co więcej, wystarczy że pracownik przez jeden dzień pozostawał w sytuacji, która spowodowała u niego powstanie przychodu ze stosunku pracy - np. przebywał część miesiąca na urlopie wypoczynkowym, a część na bezpłatnym.

- Także wtedy w zakresie należności wypłaconej za urlop wypoczynkowy będzie możliwość rozliczenia pełnej kwoty kosztów podatkowych gwarantowanych dla stosunku pracy - podkreśla ekspert.

REKLAMA

Beata Stefańska zastrzega jednak, że gdyby pracownik otrzymał w jednym miesiącu należność za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, to przysługuje mu w bieżącym rozliczeniu jedynie jednokrotność kosztów uzyskania przychodu. Warto o tym pamiętać, żeby nie popełnić błędu w zeznaniu rocznym. Zawyżenie kosztów uzyskania przychodów doprowadzi do zmniejszenia dochodu, a w konsekwencji spowoduje nieuzasadniony zwrot podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakładając, że 1 lutego pracownik otrzymał wynagrodzenie należne za styczeń, natomiast 26 lutego otrzymał wynagrodzenie za luty, to w sensie prawnym otrzyma przychód w lutym w podwójnej wysokości. W tej sytuacji, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy, pracodawca (działający jako płatnik) uwzględni koszty uzyskania przychodu jedynie w odniesieniu do wynagrodzenia należnego za styczeń, luty zaś opodatkuje bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu. Natomiast pracownik będzie mógł uwzględnić prawidłową kwotę kosztów w rozliczeniu rocznym.

24 dni zostały do rozliczenia PIT za 2009 rok

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA