REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś ostatni dzień na wybór zwolnienia z VAT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy, których obroty w 2009 roku przekroczyły 50 tys. zł, muszą rozliczać VAT. Przedsiębiorcy mogą wrócić do zwolnienia z VAT, jeśli ich obroty nie przekroczyły 100 tys. zł. Zawiadomienie fiskusa o powrocie do zwolnienia należy złożyć do 15 stycznia 2010 r.

Podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 roku była wyższa niż 50 tys. zł, ale nie przekroczyła 100 tys. zł, mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Muszą tylko złożyć zawiadomienie o powrocie do zwolnienia VAT do urzędu skarbowego do 15 stycznia 2010 r.

REKLAMA

Eksperci podkreślają: powrót do zwolnienia z VAT się opłaca. Przedsiębiorcy nie muszą np. prowadzić pełnej ewidencji, składać deklaracji VAT, wystawiać faktur VAT.

Obowiązuje wyższy limit

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniła się kwota obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Do końca 2009 roku kwota uprawniająca do zwolnienia z rozliczania VAT wynosiła 50 tys. zł. Od tego roku obowiązuje wyższy limit zwolnienia (100 tys. zł zamiast dotychczasowych 50 tys. zł). Ostatnio skrócono również do jednego roku (były trzy lata) okres karencji po utracie zwolnienia lub rezygnacji z niego.

Dorota Stangreciak-Karpierz, ekspert podatkowy w Auxilium, wyjaśnia, że zgodnie ze znowelizowaną treścią art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, od początku 2010 roku kwota limitu obrotu, uprawniająca do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego, wynosi 100 tys. zł, a od 1 stycznia 2011 r. będzie wynosić 150 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z wyższego limitu również przez podatników, którzy utracili lub zrezygnowali ze zwolnienia w 2009 roku, mimo że nie upłynął roczny okres karencji.

Odzyskanie przywileju

Ze zwolnienia podmiotowego z VAT w 2010 roku mogą korzystać także podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w 2009 roku była wyższa niż 50 tys. zł, ale nie przekroczyła kwoty 100 tys. zł.

Radosław Czunkiewicz, ekspert z kancelarii Grynhoff Woźny Maliński, stwierdza, że podatnik ma prawo powrócić do zwolnienia podmiotowego w 2010 roku, jeśli prowadząc działalność gospodarczą, uzyskał w 2009 roku status podatnika VAT czynnego i jednocześnie nie przekroczył limitu 100 tys. zł. Uprawnienie to przysługuje również podatnikowi, który wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT rozpoczął w trakcie 2009 roku, a łączna wartość sprzedaży opodatkowanej, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej znalazła się w widełkach 50-100 tys. zł. Skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego w 2010 roku obwarowane jest określonym obowiązkiem.

- Należy w terminie do 15 stycznia 2010 r. złożyć pisemne zawiadomienie o powrocie do zwolnienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego - podpowiada Radosław Czunkiewicz.

Właściwym urzędem skarbowym będzie urząd ze względu na miejsce wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Andrzej Pośniak, prawnik, doradca podatkowy w Kancelarii CMS Cameron McKenna, dodaje, że znowelizowana ustawa o VAT nie określa treści zawiadomienia, które podatnik zamierzający ponownie skorzystać ze zwolnienia VAT powinien złożyć w urzędzie skarbowym. Wydaje się zatem, że oświadczenie podatnika wskazujące na zamiar powrotu do zwolnienia VAT i jego podpis wystarczą, aby w 2010 roku skorzystać z tego zwolnienia.

Ograniczenia w powrocie

REKLAMA

Monika Szpryngiel, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, spółka doradztwa podatkowego, przypomina, że jeżeli przedsiębiorca w okresie, w którym występował jako podatnik VAT czynny prowadzący działalność opodatkowaną, nabywał towary i usługi oraz skorzystał z prawa do odliczenia tego podatku, to w momencie powrotu do zwolnienia zobowiązany jest dokonać korekty podatku naliczonego, gdyż towary te nie będą już służyć czynnościom opodatkowanym.

- Ponadto, podobnie jak w latach poprzednich ze zwolnienia podmiotowego nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy m.in. dokonują dostaw wyrobów z metali szlachetnych lub świadczą usługi w zakresie doradztwa, usługi prawnicze bądź jubilerskie - wylicza Monika Szpryngiel.

Korzyści dla podatników

Wyższy limit i powrót do zwolnienia jest dostępny dla wszystkich, którzy mogą z niego korzystać, ale opłaca się to tylko niektórym. Komu opłaca się wrócić do zwolnienia podmiotowego w VAT?

- Skorzystają przedsiębiorcy, u których niewielka część kosztów firmy jest dokumentowana fakturami VAT - ocenia Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w Kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Podatnik zwolniony z VAT nie musi również opodatkowywać tym podatkiem towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były sprzedane, gdy zlikwiduje działalność.

Według Andrzeja Pośniaka przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad powrotem do zwolnienia, powinni wziąć pod uwagę korzyści z niego płynące, czyli m.in. brak obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji i składania comiesięcznych (cokwartalnych) deklaracji VAT.

- Podatnik taki nie wystawia faktur, a jedynie rachunki - mówi Andrzej Pośniak.

Z kolei Radosław Czunkiewicz zauważa, że powrót do zwolnienia VAT nie wszystkim podatnikom może się opłacić. Nabycie przez podatnika określonych towarów i usług wykorzystywanych do działalności opodatkowanej powodowało możliwość pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony. W sytuacji ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego podatnik straci prawo do odliczenia podatku naliczonego, co może mieć dla niego negatywne konsekwencje.

Limit zwolnienia z VAT

2009 rok - 50 tys. zł

2010 rok - 100 tys. zł

2011 rok - 150 tys. zł

Roczne limity zwolnienia z VAT w krajach UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

  LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

  Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

  Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

  Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

  Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

  Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

  REKLAMA

  Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

  Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

  Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

  W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  REKLAMA

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA