REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2010 roku więcej czasu na rozliczenie PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od stycznia do kwietnia 2010 r. trwa okres rozliczeń w podatku dochodowym. Niektóre terminy ustawowe do rozliczenia 2009 roku wypadają w dni wolne. Podatnicy i płatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie zeznań rocznych.

Od 1 stycznia 2010 r. można już składać deklaracje PIT za 2009 rok. Na ich złożenie podatnicy mają określone terminy. W 2010 roku część z tych terminów zostanie przesunięta ze względu na fakt, że ostatnie dni na dopełnienie danego obowiązku wypadają w dni wolne (sobotę lub niedzielę). Generalnie będzie więcej czasu na rozliczenie z fiskusem, choć będą też przypadki - jak przy oświadczeniu PIT-12 - gdzie czasu na złożenie dokumentu będzie mniej.

Pierwsza ważna data to 10 stycznia. Przed 10 stycznia 2010 r. podatnicy, którzy chcą dokonać rocznego rozliczenia (PIT-40) za pośrednictwem płatnika, np. pracodawcy, muszą złożyć temu płatnikowi oświadczenie na druku PIT-12. I tu ważna uwaga. W 2010 roku 10 stycznia wypada w niedzielę. W związku z tym oświadczenie PIT-12 należy złożyć 8 stycznia 2010 r. Gdy podatnik złoży taki dokument w poniedziałek 11 stycznia, straci prawo do rozliczenia za pośrednictwem płatnika i będzie musiał samodzielnie rozliczyć się z fiskusem do 30 kwietnia 2010 r.

Druga data, którą warto zapamiętać, to środa 20 stycznia 2010 r. Do tego dnia podatnicy muszą wybrać formę opodatkowania na 2010 rok. Jeśli tego nie zrobią, będą opodatkowani na zasadach dotychczasowych lub stracą prawo do pewnych preferencji.

Przykładowo, jeśli podatnik od początku 2010 roku będzie uzyskiwał przychody z najmu i będzie chciał rozliczać je ryczałtem, ale zapomni wybrać tę formę opodatkowania do 20 stycznia 2010 r., będzie płacił podatek na zasadach ogólnych, tj. według skali PIT ze stawkami 18 i 32 proc.

Kolejny kluczowy termin to 31 stycznia. Jednak ze względu na fakt, że 31 stycznia w 2010 r. to niedziela, termin ten przesunie się na 1 lutego 2010 r. Do tego dnia należy złożyć PIT-28 - roczne rozliczenie podatników ryczałtu ewidencjonowanego oraz PIT-16A - deklaracja o wysokości składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej.

Czwarta data w kalendarzu podatnika to ostatni dzień lutego. Do tego dnia płatnicy muszą wystawić i przekazać podatnikom i właściwym dla nich urzędom skarbowym informacje PIT-11 o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach. Ponadto do tego dnia wypełniają i przesyłają podatnikom i fiskusowi roczne obliczenie podatku za podatnika PIT-40. Jednak i w tym przypadku nastąpi przesunięcie terminu. Ostatnim dniem na wystawienie PIT-11 i PIT-40 będzie 1 marca 2010 r., bo 28 lutego w 2010 r. wypada w niedzielę.

Ostatnią datą, którą podatnik powinien zaznaczyć w kalendarzu, jest piątek 30 kwietnia 2010 r. Będzie to ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2009 rok. Najpóźniej tego dnia trzeba złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać za pośrednictwem poczty zeznanie roczne (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39).

OPINIA

Joanna Świerzyńska

starszy menedżer w Deloitte

Ustawa o PIT wprowadza wiele terminów, za dopełnienie których odpowiedzialny jest podatnik. Ich niedopełnienie oznacza utratę możliwości skorzystania z pewnych uprawnień oraz skutkuje konsekwencjami karnymi skarbowymi. Przykładowo, jeśli podatnik prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, chce od 2010 roku skorzystać z 19-proc. liniowej stawki, musi do 20 stycznia 2010 r. złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Niezachowanie tego terminu oznacza, że w 2010 roku podatnik z tej formy opodatkowania nie będzie mógł już skorzystać. Podobnie w przypadku podatników, którzy spełniają warunki do tego, aby płatnicy dokonali za nich rocznego obliczenia podatku. Oświadczenie w sprawie dokonania rocznego obliczenia podatku musi zostać złożone płatnikowi przed 10 stycznia 2010 r. na druku PIT-12. Niezachowanie tego terminu oznacza, że płatnik nie przygotuje rocznego obliczenia podatku za podatnika (PIT-40).

OPINIA

Grzegorz Grochowina

specjalista w Firmie Doradczej KPMG

Jeżeli roczne zeznanie podatkowe nie zostanie złożone w ustawowym terminie, nie ma możliwości przywrócenia pierwotnego terminu. Podatnik może starać się tylko o przywrócenie terminów procesowych, czyli np. wniesienie zażalenia na wydane przez urząd skarbowy postanowienia. Nie można natomiast przywrócić terminu materialnego, czyli terminu złożenia zeznania podatkowego.

Podobne konsekwencje czekają na podatników, którzy nie złożą w ustawowym terminie wniosku o uprzywilejowane - łączne opodatkowanie. Małżonkowie, którzy chcą złożyć wspólne zeznanie PIT, a nie złożą go w terminie, czyli do 30 kwietnia, stracą prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego.

Niemniej jednak, organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA