REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2010 roku więcej czasu na rozliczenie PIT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od stycznia do kwietnia 2010 r. trwa okres rozliczeń w podatku dochodowym. Niektóre terminy ustawowe do rozliczenia 2009 roku wypadają w dni wolne. Podatnicy i płatnicy będą mieli więcej czasu na złożenie zeznań rocznych.

Od 1 stycznia 2010 r. można już składać deklaracje PIT za 2009 rok. Na ich złożenie podatnicy mają określone terminy. W 2010 roku część z tych terminów zostanie przesunięta ze względu na fakt, że ostatnie dni na dopełnienie danego obowiązku wypadają w dni wolne (sobotę lub niedzielę). Generalnie będzie więcej czasu na rozliczenie z fiskusem, choć będą też przypadki - jak przy oświadczeniu PIT-12 - gdzie czasu na złożenie dokumentu będzie mniej.

Pierwsza ważna data to 10 stycznia. Przed 10 stycznia 2010 r. podatnicy, którzy chcą dokonać rocznego rozliczenia (PIT-40) za pośrednictwem płatnika, np. pracodawcy, muszą złożyć temu płatnikowi oświadczenie na druku PIT-12. I tu ważna uwaga. W 2010 roku 10 stycznia wypada w niedzielę. W związku z tym oświadczenie PIT-12 należy złożyć 8 stycznia 2010 r. Gdy podatnik złoży taki dokument w poniedziałek 11 stycznia, straci prawo do rozliczenia za pośrednictwem płatnika i będzie musiał samodzielnie rozliczyć się z fiskusem do 30 kwietnia 2010 r.

Druga data, którą warto zapamiętać, to środa 20 stycznia 2010 r. Do tego dnia podatnicy muszą wybrać formę opodatkowania na 2010 rok. Jeśli tego nie zrobią, będą opodatkowani na zasadach dotychczasowych lub stracą prawo do pewnych preferencji.

Przykładowo, jeśli podatnik od początku 2010 roku będzie uzyskiwał przychody z najmu i będzie chciał rozliczać je ryczałtem, ale zapomni wybrać tę formę opodatkowania do 20 stycznia 2010 r., będzie płacił podatek na zasadach ogólnych, tj. według skali PIT ze stawkami 18 i 32 proc.

Kolejny kluczowy termin to 31 stycznia. Jednak ze względu na fakt, że 31 stycznia w 2010 r. to niedziela, termin ten przesunie się na 1 lutego 2010 r. Do tego dnia należy złożyć PIT-28 - roczne rozliczenie podatników ryczałtu ewidencjonowanego oraz PIT-16A - deklaracja o wysokości składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej.

Czwarta data w kalendarzu podatnika to ostatni dzień lutego. Do tego dnia płatnicy muszą wystawić i przekazać podatnikom i właściwym dla nich urzędom skarbowym informacje PIT-11 o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach. Ponadto do tego dnia wypełniają i przesyłają podatnikom i fiskusowi roczne obliczenie podatku za podatnika PIT-40. Jednak i w tym przypadku nastąpi przesunięcie terminu. Ostatnim dniem na wystawienie PIT-11 i PIT-40 będzie 1 marca 2010 r., bo 28 lutego w 2010 r. wypada w niedzielę.

Ostatnią datą, którą podatnik powinien zaznaczyć w kalendarzu, jest piątek 30 kwietnia 2010 r. Będzie to ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2009 rok. Najpóźniej tego dnia trzeba złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać za pośrednictwem poczty zeznanie roczne (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39).

OPINIA

Joanna Świerzyńska

starszy menedżer w Deloitte

Ustawa o PIT wprowadza wiele terminów, za dopełnienie których odpowiedzialny jest podatnik. Ich niedopełnienie oznacza utratę możliwości skorzystania z pewnych uprawnień oraz skutkuje konsekwencjami karnymi skarbowymi. Przykładowo, jeśli podatnik prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowaną na zasadach ogólnych, chce od 2010 roku skorzystać z 19-proc. liniowej stawki, musi do 20 stycznia 2010 r. złożyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. Niezachowanie tego terminu oznacza, że w 2010 roku podatnik z tej formy opodatkowania nie będzie mógł już skorzystać. Podobnie w przypadku podatników, którzy spełniają warunki do tego, aby płatnicy dokonali za nich rocznego obliczenia podatku. Oświadczenie w sprawie dokonania rocznego obliczenia podatku musi zostać złożone płatnikowi przed 10 stycznia 2010 r. na druku PIT-12. Niezachowanie tego terminu oznacza, że płatnik nie przygotuje rocznego obliczenia podatku za podatnika (PIT-40).

OPINIA

Grzegorz Grochowina

specjalista w Firmie Doradczej KPMG

Jeżeli roczne zeznanie podatkowe nie zostanie złożone w ustawowym terminie, nie ma możliwości przywrócenia pierwotnego terminu. Podatnik może starać się tylko o przywrócenie terminów procesowych, czyli np. wniesienie zażalenia na wydane przez urząd skarbowy postanowienia. Nie można natomiast przywrócić terminu materialnego, czyli terminu złożenia zeznania podatkowego.

Podobne konsekwencje czekają na podatników, którzy nie złożą w ustawowym terminie wniosku o uprzywilejowane - łączne opodatkowanie. Małżonkowie, którzy chcą złożyć wspólne zeznanie PIT, a nie złożą go w terminie, czyli do 30 kwietnia, stracą prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego.

Niemniej jednak, organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA