| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy?

Wyższe składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy?

W ramach reformy finansów publicznych resort finansów planuje podniesienie składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców. Jednym z pomysłów jest uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy.

Ostatnio pojawiła się informacja o planach podwyżki składki rentowej dla najbogatszych w celu ratowania budżetu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Okazuje się, że rząd chce sięgnąć również do kieszeni przedsiębiorców. Zastanawia się bowiem nad zróżnicowaniem wysokości płaconych przez nich składek na ubezpieczenie społeczne.


Obecnie przedsiębiorcy sami deklarują kwotę będącą podstawą naliczania wymiaru składek do ZUS. Nie może to być jednak mniej niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (30 proc. w przypadku ulgi dla nowych firm) i nie więcej niż trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce (ten górny limit nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego).


Wśród propozycji analizowanych w Ministerstwie Finansów pojawił się pomysł zawieszenia tej górnej granicy. Kolejna rozważana koncepcja to uzależnienie wysokości składek od dochodów firmy.


Są  to rozwiązania niekorzystne przede wszystkim dla małych i średnich firm oraz samozatrudnionych, którzy zdecydowali się na opłacanie najniższych składek. Mogą doprowadzić do stłamszenia ducha przedsiębiorczości uważa Konfederacja Pracodawców Polskich. Zamiast wspierać firmy, które napędzają gospodarkę, dają miejsca pracy oraz płacą podatki, rząd postanowił je ukarać.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »