REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma zwróci dzień wolny za szkolenie

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Pracownik będzie musiał zgodzić się na udział w szkoleniu opłaconym przez pracodawcę. Otrzyma jednak w zamian dzień wolny, jeśli odbędzie się ono poza czasem pracy.

REKLAMA

Podwładny, który podejmie szkolenie zakończone egzaminem, będzie miał prawo do co najmniej pięciu dni urlopu szkoleniowego. Tak wynika z projektu nowelizacji kodeksu pracy, przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Rząd musi zmienić zasady podwyższania kwalifikacji zawodowych pracowników, bo obecnie obowiązujące przepisy zostały uznane za niekonstytucyjne (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r., sygn. K 28/08). Artykuł 103 kodeksu pracy i rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 z późn. zm.), stracą moc obowiązującą 10 kwietnia 2010 r.

REKLAMA

Nowe przepisy przewidują, że pracownik będzie musiał zgodzić się np. na udział w szkoleniu, kursie lub na rozpoczęcie nauki w szkole, jeśli jest ono związane z wykonywaną przez niego pracą, opłacone przez pracodawcę i przeprowadzone w godzinach pracy. Jeśli podnoszenie kwalifikacji ma się odbywać poza czasem pracy, to pracodawca będzie musiał zwrócić podwładnemu równoważny czas wolny. Jeżeli zaś zajęcia będą przeprowadzane w dni wolne od pracy, firma zostanie zobowiązana do zwrotu w zamian wolnego dnia.

- Obecnie kodeks nie precyzuje, czy pracownik musi zgodzić się na szkolenie oraz czy pracodawca musi zwracać podwładnym czas wolny za udział w szkoleniu. Nowe przepisy wyeliminują te wątpliwości, więc mniej sporów w tego typu sprawach trafi do sądów - mówi Katarzyna Grzybowska-Dworzecka, prawnik z Kancelarii Michałowski, Stefański Adwokaci.

REKLAMA

Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe będzie miał prawo m.in. do urlopu szkoleniowego przeznaczonego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów lub przygotowania prac zaliczeniowych oraz do zwolnienia z części dnia pracy, aby mógł wziąć udział w zajęciach przypadających w czasie pracy.

- Pracodawca będzie też musiał pokryć opłaty z tytułu podnoszenia kwalifikacji, koszty zakupu podręczników i innych materiałów dydaktycznych lub pomocniczych oraz zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, jeśli szkolenie odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania lub miejsce pracy podwładnego - mówi Małgorzata Ferenc z firmy Ferenc - Doradztwo Personalne i Kadrowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczegółowe zasady udzielania pomocy na dokształcenie będzie określać umowa szkoleniowa zawierana przez pracownika i pracodawcę. Obowiązkowo określi ona m.in. poziom, formę i sposób kształcenia oraz wymiar urlopu szkoleniowego. Dodatkowo pracodawca będzie mógł zawrzeć w niej klauzulę, zgodnie z którą pracownik zobowiąże się do pracy w firmie przez co najmniej trzy lata od zakończenia nauki lub szkoleń oraz zwrotu pomocy udzielonej na szkolenie, jeśli podwładny np. przerwie naukę lub wypowie pracę przed upływem wspomnianych trzech lat.

- Będziemy musieli więc pilnować, aby takie przepisy znalazły się w umowach dotyczących skierowania na szkolenie. W przeciwnym razie inwestycja w pracownika może nam się nie zwrócić - mówi Grzegorz Bugała z firmy Sunsolar.pro - Technologie Ogrzewania.

5 dni

będzie wynosił minimalny urlop szkoleniowy, jeśli szkolenie lub nauka kończy się albo egzaminem, albo złożeniem pracy zaliczeniowej

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA