reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy dowiedzą się jak kontrolować zwolnienia lekarskie

Przedsiębiorcy dowiedzą się jak kontrolować zwolnienia lekarskie

Pracodawcy mogą korzystać z organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych bezpłatnych szkoleń w zakresie kontroli zwolnień lekarskich przedkładanych przez pracowników.

W związku z wyraźnym wzrostem liczby dni absencji chorobowej i kwoty wypłaconych zasiłków chorobowych w I półroczu 2009 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2008 r., ZUS podjął specjalne działania mające na celu weryfikację zwolnień lekarskich. Od 1 sierpnia trwa realizacja programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Jednym z jego elementów są organizowane w całym kraju przez ZUS szkolenia.


Szkolenia poświęcone są prawom pracodawców w zakresie kontroli zwolnień lekarskich. Mogą z nich korzystać przedstawiciele mniejszych i większych zakładów pracy, prywatni przedsiębiorcy oraz pracownicy działów kadr, czy księgowości. Harmonogram szkoleń można znaleźć w Kalendarium ZUS.


Najczęściej zadawane przez uczestników pytania dotyczą głównie sposobów przeprowadzania kontroli przez pracodawcę w zakresie prawidłowości wykorzystywania zwolnienia, badania chorego przez lekarza orzecznika i zasadności wydania zwolnienia oraz sposobu wyboru i weryfikacji zwolnień do kontroli.


Nie wszyscy pracodawcy znają do końca swoje uprawnienia, nie wiedzą kiedy, w jakim zakresie mogą i czy w ogóle mogą kontrolować pracownika przebywającego na zwolnieniu, a także to, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do interpretacji wyników kontroli mogą skorzystać z prawa wystąpienia do ZUS o pomoc i wydanie stosownej decyzji. Właśnie dla nich organizujemy te szkolenia - mówi Paweł Kaleta, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Kielcach.  

oprac. Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/ZUS

reklama

Czytaj także

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kleszcz

Główny księgowy, posiadający Certyfikat Ministra Finansów nr 68172/2014.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama