reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niezbędny e-podpis w kontaktach z ZUS

Niezbędny e-podpis w kontaktach z ZUS

Od 21 lipca przedsiębiorcy będą zobowiązani do potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS wyłącznie za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Do korzystania z elektronicznej formy przekazu dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS zobowiązani są wszyscy przedsiębiorcy zgłaszający do ubezpieczeń powyżej pięciu osób. Obecnie przesyłaną do ZUS dokumentację rozliczeniową mogą opatrywać niekwalifikowanymi certyfikatami elektronicznymi. Jednakże od 21 lipca certyfikaty te oraz związane z nimi klucze publiczne i prywatne utracą ważność i zostaną zastąpione przez bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego.


ZUS oferuje szereg usług elektronicznych. Dzięki podpisowi elektronicznemu przedsiębiorcy mają nie tylko możliwość przesyłania dokumentów ubezpieczeniowych i ich korekt. Mogą m.in. złożyć elektroniczny wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek w Elektronicznym Urzędzie Podawczym.


Z bezpiecznego podpisu elektronicznego korzysta coraz więcej firm. Obecnie posługuje się nim już 841 tys. przedsiębiorców. Jego zaletą jest indywidualność i przypisanie do konkretnej osoby. Podpis jest niemożliwy do podrobienia i daje możliwość pełnej weryfikacji osoby, która go złożyła.


Więcej informacji na temat bezpiecznego podpisu elektronicznego wraz z adresami centrów certyfikacyjnych można znaleźć na stronie internetowej ZUS pod adresem: www.zus.pl/bezpiecznypodpis

mojafirma.infor.pl/ZUS

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama