| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczone możliwości koncentracji głosów w spółkach akcyjnych

Ograniczone możliwości koncentracji głosów w spółkach akcyjnych

W statucie spółki będzie można ograniczyć prawo głosu akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/10 ogółu głosów w spółce.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo wniosła do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który przewiduje ograniczenie przez statut progu procentowego posiadanych głosów w spółce, od którego będzie możliwe ograniczenie prawa głosu.

Takie ograniczenie objęłoby akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/10 ogółu głosów w spółce. Teraz statut może wprowadzić takie ograniczenia dla akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/5 głosów. Autorzy projektu chcą w ten sposób ograniczyć niepożądane zjawisko koncentracji w spółkach.

Projekt przewiduje, że do liczby głosów akcjonariuszowi doliczać się będzie głosy, do których ma prawo jako zastawnik lub użytkownik lub nabył je na podstawie innego tytułu prawnego. Będą one sumowane z głosami z posiadanych akcji. W ten sposób zostanie ustalona łączna liczba głosów, którymi akcjonariusz faktycznie dysponuje. Ograniczenie będzie dotyczyło wykonywania prawa głosu z akcji, które przekraczają limit głosów określony w statucie.

Prawo głosu może przysługiwać też osobie, która nie jest akcjonariuszem, lecz zastawnikiem lub użytkownikiem. Statut mógłby w stosunku do tych osób też wprowadzać pewne ograniczenia w wykonywaniu prawa głosów.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK