| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczone możliwości koncentracji głosów w spółkach akcyjnych

Ograniczone możliwości koncentracji głosów w spółkach akcyjnych

W statucie spółki będzie można ograniczyć prawo głosu akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/10 ogółu głosów w spółce.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo wniosła do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który przewiduje ograniczenie przez statut progu procentowego posiadanych głosów w spółce, od którego będzie możliwe ograniczenie prawa głosu.

Takie ograniczenie objęłoby akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/10 ogółu głosów w spółce. Teraz statut może wprowadzić takie ograniczenia dla akcjonariuszy, którzy dysponują powyżej 1/5 głosów. Autorzy projektu chcą w ten sposób ograniczyć niepożądane zjawisko koncentracji w spółkach.

Projekt przewiduje, że do liczby głosów akcjonariuszowi doliczać się będzie głosy, do których ma prawo jako zastawnik lub użytkownik lub nabył je na podstawie innego tytułu prawnego. Będą one sumowane z głosami z posiadanych akcji. W ten sposób zostanie ustalona łączna liczba głosów, którymi akcjonariusz faktycznie dysponuje. Ograniczenie będzie dotyczyło wykonywania prawa głosu z akcji, które przekraczają limit głosów określony w statucie.

Prawo głosu może przysługiwać też osobie, która nie jest akcjonariuszem, lecz zastawnikiem lub użytkownikiem. Statut mógłby w stosunku do tych osób też wprowadzać pewne ograniczenia w wykonywaniu prawa głosów.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK