REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe firmy oszczędzają chętniej niż duże

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw deponuje w bankach więcej środków, niż uzyskuje w postaci kredytów.

Według Geoffrey'a Brittona, członka zarządu Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw, dowodzą tego wiarygodne badania przeprowadzone m.in. przez Stowarzyszenie Banków Brytyjskich.

REKLAMA

- W większości krajów sektor małych i średnich przedsiębiorstw deponuje więcej środków w ramach systemu bankowego, niż uzyskuje z banków w postaci kredytów - twierdzi Britton.

REKLAMA

Podobnie może być w Polsce, co potwierdza przykład średniej wielkości spółki, jaką jest Zakład Energetyki Cieplnej. Małgorzata Grupa, główna księgowa i członek zarządu ZEC, przyznaje, że spółka posiada środki na lokatach bankowych, natomiast unika brania kredytów. Takie postępowanie wynika z obawy przed utratą płynności finansowej związaną z niestabilną sytuacją na rynku i ciągłymi podwyżkami cen węgla.

- Posiadamy duży park maszynowy, który co kilka lat wymaga modernizacji. Jednak środki na ten cel odkładane są z bieżącej działalności i przetrzymywane na lokatach bankowych do momentu ich wykorzystania - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Andrzej Lech, prezes zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości, przyznaje, że wbrew dość powszechnej opinii, sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wygląda podobnie jak w innych krajach. Prezentuje on podobne cechy i boryka się z podobnymi problemami jak ich odpowiednicy za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Prawdopodobnie i u nas sektor małych i średnich przedsiębiorstw może lokować w systemie bankowym więcej, niż uzyskuje w postaci kredytów - uważa nasz rozmówca.

Dodaje, że na podstawie badań przeprowadzonych przez Warszawski Instytut Bankowości w ostatnich latach można powiedzieć jedynie, że nadwyżki środków - najczęściej w swoim macierzystym banku - lokuje ok. 40 proc. firm średnich i blisko 30 proc. firm małych. Są to w zdecydowanej większości lokaty krótko- i średnioterminowe. Jednocześnie ponad 20 proc. firm średnich i ponad 30 proc. firm małych zgłasza, że nie posiada wolnych środków które mogłyby ulokować.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA