| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy oszczędzają chętniej niż duże

Małe firmy oszczędzają chętniej niż duże

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw deponuje w bankach więcej środków, niż uzyskuje w postaci kredytów.


Według Geoffrey'a Brittona, członka zarządu Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw, dowodzą tego wiarygodne badania przeprowadzone m.in. przez Stowarzyszenie Banków Brytyjskich.

- W większości krajów sektor małych i średnich przedsiębiorstw deponuje więcej środków w ramach systemu bankowego, niż uzyskuje z banków w postaci kredytów - twierdzi Britton.

Podobnie może być w Polsce, co potwierdza przykład średniej wielkości spółki, jaką jest Zakład Energetyki Cieplnej. Małgorzata Grupa, główna księgowa i członek zarządu ZEC, przyznaje, że spółka posiada środki na lokatach bankowych, natomiast unika brania kredytów. Takie postępowanie wynika z obawy przed utratą płynności finansowej związaną z niestabilną sytuacją na rynku i ciągłymi podwyżkami cen węgla.

- Posiadamy duży park maszynowy, który co kilka lat wymaga modernizacji. Jednak środki na ten cel odkładane są z bieżącej działalności i przetrzymywane na lokatach bankowych do momentu ich wykorzystania - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Andrzej Lech, prezes zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości, przyznaje, że wbrew dość powszechnej opinii, sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wygląda podobnie jak w innych krajach. Prezentuje on podobne cechy i boryka się z podobnymi problemami jak ich odpowiednicy za granicą.

- Prawdopodobnie i u nas sektor małych i średnich przedsiębiorstw może lokować w systemie bankowym więcej, niż uzyskuje w postaci kredytów - uważa nasz rozmówca.

Dodaje, że na podstawie badań przeprowadzonych przez Warszawski Instytut Bankowości w ostatnich latach można powiedzieć jedynie, że nadwyżki środków - najczęściej w swoim macierzystym banku - lokuje ok. 40 proc. firm średnich i blisko 30 proc. firm małych. Są to w zdecydowanej większości lokaty krótko- i średnioterminowe. Jednocześnie ponad 20 proc. firm średnich i ponad 30 proc. firm małych zgłasza, że nie posiada wolnych środków które mogłyby ulokować.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »