REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie sądy, ale ustawa ma decydować o wypłacie odprawy

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do resortu pracy o ustalenie, czy pracownikom którzy rozwiązują stosunek pracy po przejściu zakładu na nowego pracodawcę, należy się odprawa.

REKLAMA

Ani kodeks pracy, ani ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników nie precyzują, czy pracownicy, którzy rozwiązują umowy o pracę po przejściu firmy na nowego pracodawcę (czyli na podstawie art. 231 par. 4 k.p.), powinni otrzymywać odprawy pieniężne. Prawo takie przysługuje podwładnym, którzy zostali zwolnieni nie z własnej winy.

REKLAMA

Jednocześnie Sąd Najwyższy, w zależności od okoliczności sprawy, orzeka, że pracownikom tym odprawy się należą (np. w wyroku z 20 kwietnia 2001 r. sygn. akt I PKN 378/00) lub że nie mają do niej prawa (wyrok z 20 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 647/99, OSNP 2001/21/644). Dlatego rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra pracy i polityki społecznej o doprecyzowanie przepisów prawa pracy, tak aby jasno określały, czy rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 231 par. 4 powoduje konieczność wypłaty odprawy. Wtedy pracownicy wiedzieliby, że przysługuje im takie świadczenie, jeśli spełnione są warunki określone w art. 1 lub 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U nr 90, poz. 884 z późn. zm.).

- W przypadku dochodzenia roszczeń na drodze sądowej wyeliminowałoby to możliwość wystąpienia rozbieżności - uważa Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

Prawnicy podkreślają, że brak jasnego określenia, czy pracownikom takim przysługuje odprawa, sprawia problemy w praktyce.

- Może o tym choćby świadczyć liczba orzeczeń SN w tego typu sprawach - podkreśla dr Łukasz Pisarczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podkreśla jednak, że doprecyzowanie przepisów w tym przypadku mogłoby spowodować negatywne konsekwencje. Jeśli ustawodawca wprowadziłby przepis, zgodnie z którym odprawa przysługuje pracownikom rozwiązującym stosunek pracy na podstawie art. 231 par. 4 k.p. (przy jednoczesnym spełnieniu wymogów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy), wówczas otrzymałby ją również pracownik, któremu nowy pracodawca zaproponował takie same lub lepsze warunki pracy, a on rozwiązuje umowę np. tylko po to właśnie, by otrzymać odprawę.

- Z kolei wprowadzenie rozwiązania, zgodnie z którym pracownicy byliby pozbawieni takiego świadczenia, spowodowałoby, że odprawy nie dostałyby osoby, którym zaproponowano gorsze warunki pracy i dlatego zdecydowały się na rozstanie się z nowym pracodawcą - dodaje Łukasz Pisarczyk.

Obecnie sądy mogą decydować o prawie lub odmowie udzielenia odprawy właśnie w zależności od okoliczności poszczególnych spraw.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA