reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą ułatwienia dla prowadzących działalność gospodarczą

Będą ułatwienia dla prowadzących działalność gospodarczą

Do ewidencji działalności gospodarczej zostaną wpisani przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi - przewiduje przyjęta przez Senat poprawka do znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadzi ułatwienia dla firm.

Przyjęte w środę przez Senat poprawki generalnie mają charakter legislacyjny i redakcyjny. Ich zasadniczym celem jest doprecyzowanie przepisów zawartych w znowelizowanej ustawie.

Znowelizowana ustawa wraz z uściślającymi poprawkami została przyjęta przez Senat jednogłośnie.

Zmieniona ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje, że osoba, która chce założyć firmę, będzie składała tylko jeden wniosek. Przedsiębiorca wypełni wniosek, złoży go lub prześle do urzędu gminy. Resztę mają załatwić za niego pracownicy urzędu.

Będzie to tzw. zasada jednego okienka i zacznie obowiązywać od 31 marca 2009 roku.

Obecnie przedsiębiorca, który chce zarejestrować firmę, musi składać kilka wniosków w urzędach: gminy, skarbowym, statystycznym, a także w ZUS.

Zgodnie z nowelizacją, zasada jednego okienka będzie tylko przejściową formą rejestracji działalności gospodarczej. Zostanie zastąpiona przez tzw. zasadę zero okienka. Otóż od 1 lipca 2011 r. zacznie funkcjonować informatyczna Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca w celu zarejestrowania firmy będzie wypełniał jedynie odpowiedni formularz na stronie internetowej.

Jak powiedział podczas debaty wtorkowej debaty w Senacie sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Adam Szejnfeld, od 1 lipca 2011 r. rejestracja będzie dokonywana w zasadzie za pomocą internetu. Wyjaśnił jednocześnie, że zachowana będzie - przynajmniej przez pewien czas - możliwość zarejestrowania firmy poprzez złożenie tradycyjnego formularza dla osób, które preferują takie rozwiązanie.

Znowelizowana ustawa przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność już po złożeniu w urzędzie gminy wniosku o zarejestrowanie firmy. Nie będzie musiał czekać na otrzymanie z urzędu gminy decyzji o zarejestrowaniu działalności.

Zmieniona ustawa o swobodzie działalności gospodarczej porządkuje również kwestie kontrolowania przez organy administracji publicznej działalności gospodarczej przedsiębiorców.

Zgodnie z nowelizacją, nie będzie można przeprowadzać jednocześnie kilku kontroli w jednym zakładzie w tym samym czasie. Dzięki temu kontrole nie powinny już nadmiernie komplikować działalności szczególnie niewielkim firmom.

Ustawa wprowadzi ponadto obowiązek powiadamiania przedsiębiorcy o kontroli przynajmniej z 7-dniowym wyprzedzeniem.

Większość przepisów - oprócz wspomnianych regulacji dotyczących tzw. jednego okienka i zero okienka - wejdzie z życie po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Przyjęte przez Senat poprawki do znowelizowanej ustawy zostaną rozpatrzone przez Sejm.
reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Muzyczka

Doktor nauk prawnych1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama