REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia jednakowa wysokość składek na ZUS w ciągu roku

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. osoby opłacające składki od minimalnej podstawy w wysokości 60 proc. średniej płacy nie będą musiały cztery razy w roku sprawdzać kwot, jakie mają wpłacić do ZUS. Stawki te zostaną bowiem ustalone na cały rok kalendarzowy.

Od nowego roku przedsiębiorcy opłacający składki w minimalnej wysokości nie będą musieli cztery razy w roku sprawdzać wysokości stawek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Osoby te już na początku będą mogły określić koszty prowadzenia firmy związane z opłacaniem tych składek do ZUS.

REKLAMA

Stała wysokość składki

REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.). Ustawa ta wejdzie w życie 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw. Przepisy będą jednak obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z nią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych będzie stanowić zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy. Ustawodawca nakazał, aby ta kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia rocznego była podawana przez ministra pracy i polityki społecznej w formie obwieszczenia w Monitorze Polskim.

Składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w nowej wysokości będą obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa obliczenia składki będzie znana zanim rozpocznie się każdy nowy rok kalendarzowy. Warto zatem podkreślić, że oprócz uproszczenia miesięcznych rozliczeń z ZUS przedsiębiorca będzie mógł z góry zaplanować swoje wydatki na ubezpieczenie społeczne na cały dany rok.

Pracodawcy z Konfederacji Pracodawców Polskich Lewiatan, na wniosek których sejmowa Komisja Przyjazne Państwo przygotowała ustawę przyjętą przez Sejm, od dawna domagali się, aby wprowadzić takie ułatwienie przy prowadzeniu firm. Ich zdaniem nie było już żadnego merytorycznego uzasadnienia, aby przedsiębiorcy musieli cztery razy w roku sprawdzać wysokość składek, jakie mają wpłacać do ZUS.

Mniej błędów przy przelewach

Nowelizacja tej ustawy spowoduje ograniczenie liczby niepotrzebnych błędów przy przelewach. Dotychczas każdego roku płatnicy popełniają ponad 24 tys. błędów, które mają wpływ na poprawność ustalenia wysokości składek. Po nowym roku dzięki nowemu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli raz w roku złożyć w banku tzw. polecenie zapłaty. Dzięki temu zyskają czas i pieniądze.

Znowelizowany przepis stosuje się do składek należnych od 1 stycznia 2009 r.

Ważne!

Podstawa obliczenia składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe będzie znana zanim rozpocznie się każdy nowy rok kalendarzowy. Przedsiębiorca będzie mógł z góry zaplanować swoje wydatki na ubezpieczenie społeczne na cały dany rok

KOGO BĘDZIE DOTYCZYĆ ZMIANA

Nowe zasady opłacania składek będą dotyczyć m.in.:

• osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,

• wspólników spółek: jawnej, komandytowej lub partnerskiej,

• wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Więcej: www.sejm.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA