REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do założenia spółki wystarczy 5 tys. zł

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mógł wynosić 5 tys. zł, a akcyjnej co najmniej 100 tys. zł. Umowę spółki partnerskiej wystarczy zawrzeć na piśmie.

Zmiana prawa 

REKLAMA

Formalności związanych z zakładaniem spółek handlowych będzie znacznie mniej, natomiast do założenia spółki kapitałowej wystarczy mniejsza kwota niż do tej pory. Tak postanowił Sejm, uchwalając ustawę o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych. Komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacji stworzyła projekt z dwóch projektów ustaw: rządowego oraz poselskiego.

Niższy kapitał

Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wystarczy zgromadzić 5 tys. zł na kapitał zakładowy w gotówce lub w aportach.

REKLAMA

- Teraz kapitał musi wynosić co najmniej 50 tys. zł. Natomiast nie ulegnie zmianie wartość nominalna udziałów - wyjaśnia radca prawny Piotr Olczyk z Kancelarii Olczyk & Kubicki. Jego zdaniem takie obniżenie kapitału zakładowego zmniejszy zaufanie kontrahentów do tych spółek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast kapitał zakładowy spółki akcyjnej będzie mógł wynosić co najmniej 100 tys. zł, teraz musi to być co najmniej 500 tys. zł. Natomiast nie ulegnie obniżeniu wartość akcji.

Szybciej mają być zwracane dopłaty wspólnikom. Teraz może to nastąpić dopiero po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Natomiast przepisy znowelizowanego kodeksu spółek handlowych skróciły ten termin do miesiąca.

Szybsza wypłata dywidendy

Zmiany dotyczą też sposobu wypłacania dywidendy. W spółce akcyjnej będzie wypłacana w terminie przewidzianym w uchwale wspólników lub w dniu określonym przez zarząd, a nie jak do tej pory w ciągu dwóch miesięcy od podjęcia uchwały zgromadzenia wspólników w tej sprawie.

Natomiast w spółce akcyjnej będzie wypłacana w dniu określonym w uchwale walnego zgromadzenia bądź określonym przez radę nadzorczą. Natomiast teraz dzień dywidendy i termin wypłaty ustalało zwyczajne walne zgromadzenie spółki publicznej. Mógł być wyznaczony na dzień powzięcia uchwały albo w ciągu trzech kolejnych miesięcy licząc od tego dnia.

Wystarczy umowa na piśmie

Aby zawiązać spółkę partnerską, nie będzie już potrzeby zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Wystarczy sporządzić ją na piśmie pod rygorem nieważności.

Mniej formalności wymagać też będzie przekształcenie spółki cywilnej w jawną. Takie przekształcenie do sądu rejestrowego będą musieli zgłosić - tak jak do tej pory - wszyscy wspólnicy. Natomiast zostanie uchylony wymóg dokonania tych formalności w ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku obrachunkowego, wówczas gdy spółka cywilna osiągnęła w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych określone przychody, które nakładały na nią obowiązek prowadzenia ksiag rachunkowych

Ustawa wejdzie w życie w ciągu 30 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

100 tys. zł wyniesie minimalny kapitał spółki akcyjnej

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA