reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia koniunktury gospodarczej

Przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia koniunktury gospodarczej

Polacy jeszcze nie odczuwają pogorszenia koniunktury, ale spodziewają się go - wynika z najnowszego badania GUS. Wśród przedsiębiorców stopniowo rośnie odsetek tych, którzy dostrzegają spadek koniunktury.


Eksperci GUS zauważają, że gospodarstwa domowe w dalszym ciągu odczuwają wzrost swoich dochodów. W III kwartale poprawiły się też oceny obecnych warunków dokonywania ważnych zakupów przez rodziny. Wygląda na to, że w czasach dobrej koniunktury część Polaków zdołała sobie zgromadzić pewne oszczędności, bo w całym 2008 roku konsumenci coraz lepiej oceniali swoją możliwość oszczędzania pieniędzy. Wraz z poprawą sytuacji finansowej gospodarstw zwiększyła się i utrwaliła także skłonność do oszczędzania.

Niestety, na tym kończą się optymistyczne wiadomości. Konsumenci coraz bardziej utwierdzają się w przekonaniu, że w najbliższych miesiącach dalsza poprawa sytuacji finansowej może być znacznie wolniejsza. Wzrosły nasze obawy przed utratą pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co może ograniczać skłonność do wydatków konsumpcyjnych.

Coraz bardziej odczuwają to już firmy. Co prawda nadal większość badanych przedsiębiorców nie widzi żadnych zmian w działalności, ale wyraźnie widać, że maleje liczba tych, którzy sygnalizują poprawę koniunktury, a rośnie obstawiających jej pogorszenie. Według GUS spośród firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym tylko w branży meblarskiej o 1 pkt proc. zwiększyła się przewaga firm dostrzegających poprawę koniunktury w stosunku do przewidujących jej pogorszenie. W pozostałych branżach relacja sceptyków do optymistów pogorszyła się - o 3 do 7 pkt proc. Na razie optymistami pozostają przedsiębiorcy z branży budowlanej, z których 29 proc. sygnalizowało poprawę koniunktury (wobec 30 proc. we wrześniu), a jej pogorszenie 9 proc. (wobec 6 proc. we wrześniu). W przeżywającej w ostatnim czasie renesans branży usług pośrednictwa finansowego wciąż 46 proc. oceniło październikową koniunkturę jako dobrą. Warto jednak zwrócić uwagę, że o ile we wrześniu tylko 1 proc. zauważył gorszą koniunkturę, to w październiku było to już 6 proc.

Jak przedsiębiorcy oceniają koniunkturę

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama