REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS może zobowiązać firmę do wypłaty wyższego wynagrodzenia chorobowego

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak

REKLAMA

Pracownicy upominają się w firmach i ZUS o zwrot zaniżonych wynagrodzeń i zasiłków chorobowych.

REKLAMA

Przy obliczaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych trzeba uwzględniać wszystkie składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe - orzekł 24 czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny (SK 16/06). Praktyka była dokładnie odwrotna. Często składniki, takie jak np. premie, nie były uwzględniane przy wyliczaniu wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Oczywiście było to dla pracowników bardzo niekorzystne. Ich świadczenia chorobowe w czasie zwolnienia lekarskiego były zaniżane. Bezpośrednim skutkiem wyroku jest to, że pracownicy mogą składać wnioski o podwyższenie wynagrodzeń i zasiłków chorobowych do firm i ZUS. Mają na to trzy lata. Trzyletni termin liczy się od ostatniego dnia, za który one przysługują. Zdaniem Anny Krysiewicz z oddziału ZUS w Białymstoku pracownicy składają takie wnioski w firmach.

REKLAMA

- Świadczy o tym dość duże zainteresowanie przedsiębiorców, którzy chcą się od nas dowiedzieć, jakie składniki wynagrodzenia pracownika powinni uwzględnić, wyliczając mu zaległe świadczenie chorobowe - mówi Anna Krysiewicz.

Jak sprawdziliśmy, podobnie jest w innych oddziałach ZUS.

- Wpłynęło do nas około 30 pytań od firm dotyczących realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego - mówi Elżbieta Kurek z oddziału ZUS w Legnicy.

Pracownicy mogą poskarżyć się do ZUS na swoje firmy, jeśli nie chcą wypłacić im zaległych świadczeń. Jednak rzadko z tego korzystają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Do Centrali ZUS nie dotarły skargi od pracowników albo sygnały z oddziałów - mówi Agnieszka Orłowska z Centrali ZUS.

Jej stanowisko potwierdzają przedstawiciele oddziałów.

- Dotychczas żaden pracownik nie złożył w naszym oddziale skargi - mówi Agnieszka Prajsnar z oddziału ZUS w Jaśle.

Tak samo jest w oddziale w Legnicy. W oddziale w Białymstoku był jeden taki wniosek. W takim przypadku organ rentowy musi przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i ustalić, czy pracownikowi należy się wyższe świadczenie. Jeśli tak będzie, wyda decyzję, w której zobowiąże firmę (płatnika składek) do dokonania wypłaty.

- W razie odmowy wykonania postanowień prawomocnej decyzji może mieć zastosowanie przepis art. 98 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - mówi Agnieszka Orłowska.

Zgodnie z nim firma może zapłacić do 5 tys. zł grzywny. Pracownik ma też prawo dochodzenia swoich racji w sądzie.

- Może złożyć do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych pozew przeciwko swojej firmie - mówi Agnieszka Lechman-Filipiak z kancelarii Linklaters.

Pracownicy składają też wnioski o przeliczenie zasiłków chorobowych do oddziałów ZUS.

- Wpłynęło do nas około 70 wniosków - mówi Elżbieta Kurek.

ZUS po przeprowadzeniu postępowania może wydać korzystną dla pracownika decyzję. Na przykład dyrektor oddziału w Białymstoku wydał już 64 decyzje o podwyższeniu zasiłków.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

REKLAMA