| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prokuratorzy łatwiej dotrą do firmowych rachunków

Prokuratorzy łatwiej dotrą do firmowych rachunków

Banki będą musiały udzielać prokuraturze i sądom informacji o kontach przedsiębiorców, którzy są podejrzewani o popełnienie przestępstwa. Tajemnica bankowa nie będzie obowiązywać już przed postawieniem zarzutów.

Z tej zmiany zadowolone są banki. Obecnie bowiem nie mogły tego robić, gdyż Sąd Najwyższy stwierdził, że bank nie może udzielać Policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowania w sprawach o wykroczenia.

- Trudności, jakie napotykały w związku z uchwałą SN organy ścigania usiłujące bezskutecznie ustalić sprawcę przestępstwa lub wykroczenia drogowego, były ogromne - tłumaczy Tadeusz Białek, radca prawny ze ZBP.

Dzięki zmianom banki będą mogły także bezpośrednio informować Policję o kradzieżach za pomocą kart płatniczych i kredytowych. Obecnie najpierw muszą zawiadamiać prokuraturę, a ta dopiero zleca czynności Policji.

Tajemnica bankowa

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ADAM MAKOSZ, MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

OPINIE

MAREK CHMAJ

z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Łazarskiego

Umożliwienie prokuraturze wglądu do kont bankowych budzi mój sprzeciw. Jest to sprzeczne z art. 31 konstytucji, który zabrania gromadzenia informacji na temat obywatela innych niż niezbędne. Takie uprawnienia prokuratorów nie są konieczne. Należy przypomnieć, że konta przedsiębiorców mogą być udostępnione w postępowaniu przygotowawczym, jeżeli wyrazi na to zgodę sąd. Dopuszczanie do kont dodatkowego podmiotu, jakim jest prokuratura, jest zbyt daleko idące. Prokuratura nie może mieć prawa dostępu do informacji o finansach obywateli i do jakiejkolwiek ich kontroli. Obecny system zapewnia odpowiednią kontrolę, natomiast system proponowany oznacza wszechwładzę prokuratury.

JAN LIC

przedsiębiorca i pracownik naukowy Akademii Ekonomicznej w Krakowie

Zmiana przepisów, która pozwoli prokuratorom na dostęp do kont bankowych przedsiębiorców, to forma dodatkowego nadzoru nad obywatelami. Jeżeli prokurator podejrzewa, że przedsiębiorca łamie prawo, to powinien móc sprawdzić taką osobę. Wpłynie to na sprawność i szybkość działania, zwłaszcza w przypadku walki z przestępczością zorganizowaną, która korzysta z ociężałości biurokratycznej i innych możliwości spowalniających działanie wymiaru sprawiedliwości. Choć nadużycia prokuratorów są możliwe, jest jednak nadzór nad prokuraturą. Dlatego niewłaściwe wykorzystywanie informacji zdobytych przez dostęp do kont raczej nie powinno mieć miejsca.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Jaśkowiak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK