REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Absurdalne zasady dzielenia unijnych dotacji dla firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Absurd goni absurd - tak mazowieccy przedsiębiorcy mówią o zasadach dzielenia unijnych dotacji dla firm na Mazowszu w konkursie o budżecie blisko 300 mln zł.

Od 30 czerwca mazowieccy przedsiębiorcy mogą starać się o unijne dotacje. To największy w Polsce regionalny konkurs o wsparcie z UE dla firm, więc budzi duże emocje. A wśród przedsiębiorców z Mazowsza budzi on sporo negatywnych emocji.

REKLAMA

- Gdy zapoznałem się z kryteriami konkursu, złapałem się za głowę. W najmniejszym stopniu nie jest obiektywny - mówi GP właściciel małej firmy z Łomży.

Największe kontrowersje budzi możliwość przyznawania przez zarząd regionu dodatkowych punktów po zakończeniu oceny projektów. Nie wiadomo, za co dokładnie są te punkty, które mogą decydować o dostępie do pieniędzy z UE. Przedsiębiorcy uważają taki zapis za korupcjogenny.

REKLAMA

- Chodzi o sytuacje absolutnie nadzwyczajne, czyli np. ewentualne preferencje dla ofiar klęsk żywiołowych - wyjaśnia Elżbieta Błaszczyk z mazowieckiego urzędu marszałkowskiego. Dodaje, że w stosunku do firm zapis prawdopodobnie nie będzie stosowany.

Kryteria konkursu faworyzują większe firmy, a małe pozbawiają szans na dotacje z UE. Mazowiecki urząd nie podzielił puli prawie 300 mln zł między firmy różnej wielkości (wyjątek dla dużych narzuciła Bruksela). Przez to mała firma rodzinna, zatrudniające cztery osoby, musi walczyć o dotacje z międzynarodowymi koncernami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuację pogarsza punktacja za zatrudnianie pracowników. Jest tak skonstruowana, że firma, w której pracują trzy osoby, przy zwiększeniu zatrudnienia o 100 proc. dostanie dwa razy mniej punktów niż 200-osobowe przedsiębiorstwo, które przyjmie dziesięciu pracowników.

Mazowieccy przedsiębiorcy zwracają uwagę na nieczytelne zasady przyznawania punktów podczas oceny strategicznej. Jest to aż 35 punktów, które można dostać za np. zgodność projektu z wojewódzkimi dokumentami sektorowymi czy zasięg przestrzennego oddziaływania inwestycji. Bez nich firma nie ma szans na dotację.

Elżbieta Błaszczyk tłumaczy, że ocena strategiczna ma umożliwić wspieranie inwestycji w biedniejszych regionach Mazowsza i jednocześnie nie zastępować dotacji dla innowacyjnych firm z okolic Warszawy.

- Nie ma idealnego systemu oceny. Jeśli będą potrzebne zmiany, zostaną wprowadzone - mówi przedstawicielka urzędu marszałkowskiego.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

OPINIA

ANTONI RUTKA

Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza

Pierwsza wersja kryteriów oceny, która została zaprezentowana w marcu, była tragiczna. Udało nam się wpłynąć na ich zmianę, ale nadal są one dalekie od doskonałości. Konsultowaliśmy kryteria z mazowieckimi przedsiębiorcami, którzy twierdzą, że nie widzą oni w nich preferencji dla mniejszych firm. Niestety konkurs już rozpoczął się i zasady oceny nie mogą ulec zmianie. Zobaczymy, jakie walory i wady ujawnią się w trakcie oceny wniosków i postaramy się wpłynąć na urząd, by dopasował kryteria do oczekiwań przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA