| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą wspólne rachunki spółek

Będą wspólne rachunki spółek

Umowę wspólnego rachunku bankowego będą mogły zawierać osoby prawne. Umożliwi im to wspólne zarządzanie finansami.

Niektórzy prawnicy nie negują możliwości tworzenia wspólnych rachunków dla osób prawnych, ale kwestionują konieczność uregulowania tej sprawy w kodeksie cywilnym.

- Kodeks cywilny jest podstawową ustawą z zakresie prawa prywatnego i dlatego możliwość zakładania rachunków wspólnych dla podmiotów gospodarczych należy uregulować w prawie bankowym. Jeżeli kodeks cywilny będzie regulował wszystko, to rozrośnie się do monstrualnych rozmiarów - mówi adwokat Bartosz Grohman z Kancelarii White & Case.

Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego przewiduje, że każdy ze współposiadaczy wspólnego rachunku będzie mógł dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku oraz wypowiedzieć umowę rachunku w każdym czasie ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy. Gdy jednak to zrobi bez ważnego powodu, to wówczas będzie musiał naprawić szkodę poniesioną z tego powodu przez pozostałych współposiadaczy. Natomiast na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego w postępowaniu egzekucyjnym w administracji przeciwko zobowiązanemu można będzie zająć wierzytelność z tego wspólnego rachunku. Domniemywać się wówczas będzie, że udziały zobowiązanego oraz innych osób w rachunku są równe, jeżeli umowa nie określi inaczej udziału w wierzytelności. W projekcie zaproponowano również, że po ustaleniu udziału zobowiązanego pozostałe udziały zostaną zwolnione spod egzekucji.

Natomiast po ogłoszeniu upadłości umowa wspólnego rachunku bankowego, którego stroną byłby upadły ma się rozwiązywać.

Wspólne rachunki bankowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

SŁOWNIK

Ułomna osoba prawna - podmiot, który nie ma osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną. Może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, występować jako powód albo pozwany.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

OPINIA

PIOTR JAWORSKI

ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej

Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej powinny mieć pełną swobodę zakładania wspólnych rachunków dla realizacji różnych inicjatyw i rozliczeń wzajemnych. Dziś mamy kuriozalną sytuację, że wspólny rachunek mogą mieć wspólnicy spółki cywilnej z uwagi na fakt posiadania przez nich statusu osób fizycznych. Jednak w sytuacji, gdy jeden ze wspólników jest spółką, nie ma możliwości założenia wspólnego rachunku. Sytuacja ta jest utrudnieniem dla innych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy występują wspólnie w przetargach. Nie zawsze przedsiębiorcy dla realizacji określonego celu gospodarczego zainteresowani są tworzeniem spółki, ale celowe dla nich jest posiadanie wspólnego rachunku dla realizacji tego przedsięwzięcia.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK