| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Producenci nie informują o sposobie postępowania ze starymi urządzeniami

Producenci nie informują o sposobie postępowania ze starymi urządzeniami

Prawie jedna trzecia urządzeń AGD sprowadzanych do Polski nie zawiera informacji o tym, jak należy postępować z odpadami powstałymi z takich urządzeń.


Dokładnie 27,5 proc. sprzętu gospodarstwa domowego, który trafia do Polski z innych państw, nie zawiera odpowiednich oznaczeń i informacji dotyczących sposobów postępowania z tzw. elektrośmieciami - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi m.in. o brak informacji o szkodliwości danego sprzętu dla środowiska czy zdrowia. Na wielu produktach nie ma rysunku z przekreślonym śmietnikiem, który oznacza zakaz wyrzucania na śmietnik.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2005 r. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.) firma wprowadzająca sprzęt AGD na polski rynek (producent, importer lub dystrybutor) musi dołączyć do urządzenia informację o zakazie umieszczania zużytego sprzętu razem z innymi odpadami. Ma także informować o zagrożeniach dla środowiska i zdrowia wynikających z obecności składników niebezpiecznych w sprzęcie oraz o systemie zbierania zużytego sprzętu, w tym recyklingu.

Wojciech Konecki, dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD - CECED Polska podkreśla, że europejscy producenci poważnie traktują przepisy ustawy. Wskazuje jednak, że jest nierówność na rynku, gdyż część firm ponosi koszty związane z ekologią, a np. azjatyccy producenci już nie.

- Sankcje są zbyt niskie i importerom opłaca się zapłacić karę - zaznacza Wojciech Konecki.

Ustawa nakłada także obowiązki na sprzedawców urządzeń RTV i AGD. Muszą oni przyjmować nieodpłatnie stare urządzenia od klientów kupujących nowe. Wiele osób jednak o tym nie wie.

- Rozwiązaniem jest zmiana ustawy, która wymusi na sprzedawcach obligatoryjne uwidacznianie w cenie kosztów recyklingu. Uwidocznienie tych kosztów odniesie skutek edukacyjny - uważa Wojciech Konecki.

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK