| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UKS skontrolują ukrywających dochody i działających w sieci

UKS skontrolują ukrywających dochody i działających w sieci

Urzędy kontroli skarbowej będą sprawdzać przede wszystkim podatników akcyzy oraz ukrywających dochody. Nowymi obszarami kontroli będzie handel elektroniczny.

Zdaniem MF w celu przeciwdziałania oszustwom w VAT typu karuzelowego organy kontroli skarbowych muszą: podejmować działania mające na celu wykrywanie podmiotów mogących uczestniczyć w tym procederze; wymieniać informacje i doświadczenia również z innymi państwami; podejmować działania kontrolne wobec podatników uczestniczących w transakcjach wewnątrz- wspólnotowych.

Urzędy kontroli skarbowej będą też podejmować działania wobec podatników dokonujących zwrotów VAT rozliczanego w systemie TAX FREE. Dotychczasowe czynności kontrolne w tym zakresie wskazują na proceder wyłudzania w ten sposób pieniędzy od państwa.

Działania organów kontroli skarbowej, szczególnie wywiadu skarbowego i komórek realizacyjnych, będą skierowane przede wszystkim na obrót paliwami płynnymi dokonywany przez zorganizowane grupy przestępcze, zajmujące się procederem fałszowania paliw i wprowadzania ich do obrotu bez uiszczenia podatku.

W zakresie zwalczania patologii na rynku paliw płynnych urzędy kontroli skarbowej mają współpracować z prokuraturą, policją oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także Inspekcją Handlową, dysponującą informacjami o wynikach kontroli jakości paliw przeprowadzanych na stacjach paliw i w hurtowniach.

Jak podkreśla MF, bez ścisłej współpracy z izbami i urzędami skarbowymi i celnymi nie jest możliwe skuteczne wykonywanie zadań kontroli skarbowej. W związku z tym UKS-y mają za zadanie sprawnie współdziałać z organami podatkowymi i celnymi, a w szczególności uzgadniać zamierzenia kontrolne, wymieniać informacje i wzajemnie udostępniać bazy danych. Kontrola skarbowa będzie także współpracować z generalnym inspektorem informacji finansowej w zakresie wymiany informacji o transakcjach finansowych, co do których zachodzi podejrzenie, że mogą mieć związek z praniem brudnych pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu. Ma zostać także wzmożona współpraca z instytucjami Unii oraz państwami trzecimi w zwalczaniu przestępstw podatkowych.

Każdy podatnik, po przeczytaniu dokumentu Departamentu Kontroli Skarbowej, może odnieść wrażenie, że w 2008 roku na oku urzędników skarbowych będą głównie przestępcy podatkowi. I to byłoby założenie słuszne. W końcu kontrola skarbowa ma ujawniać i likwidować wszelkie nieprawidłowości. Jednak zaplanowane metody, m.in. korzystanie z baz danych organów skarbowych i podatkowych mogą prowadzić do innego wniosku: nikt nie może spać spokojnie.

Ważne!

Głównym celem kontroli skarbowej powinna być minimalizacja szarej strefy, przeciwdziałanie przestępstwom podatkowym oraz prowadzenie działań prewencyjnych. Podejmowane działania wymagają wcześniejszego rozpoznania oraz wskazania obszarów ryzyka.

Priorytety kontroli skarbowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK