reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W 2008 roku prąd zdrożeje co najmniej o 10 proc.

W 2008 roku prąd zdrożeje co najmniej o 10 proc.

Urząd Regulacji Energetyki zwolni w listopadzie wszystkich sprzedawców energii z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf. Będzie to oznaczało uwolnienie cen energii i według ekspertów ich wzrost.


Adam Szafrański, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), zwolni wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje na obrót energią elektryczną, w tym te posiadające jednocześnie koncesję na dystrybucję energii elektrycznej, z obowiązku przedkładania do zatwierdzania taryf cenowych na sprzedaż energii elektrycznej.


- Decyzje zaczniemy wysyłać 2 listopada - powiedział w środę Adam Szafrański, prezes URE, i dodał, że z obowiązku zatwierdzania taryf zostaną zwolnieni też sprzedawcy z urzędu.


Rynek dobrze przyjął zapowiedź o uwolnieniu cen.


- Nie ma wątpliwości, że to ruch w dobrym kierunku, choć będzie to prawdopodobnie oznaczało wzrost cen. Z drugiej strony, rynek, na którym ceny kształtowane są jedynie przez warunki rynkowe, staje się bardziej transparentny, a tym samym bardziej atrakcyjny dla inwestorów. To z kolei może mieć pozytywny wpływ na realizację inwestycji w odbudowę mocy - mówi Katarzyna Rozenfeld z PricewaterhouseCoopers.


Analitycy oceniają, że teraz ceny detaliczne w Polsce z obecnego poziomu ok. 40 euro za 1 MWh będą rosły aż dojdą do europejskiego poziomu 55-60 euro za 1 MWh.


- Myślę, że rozsądna ścieżka dochodzenia do europejskiego poziomu cen to horyzont czterech, pięciu lat, ale oczywiście jest pytanie, jak za kilka lat będą kształtowały się ceny w naszej części Europy - mówi Paweł Urbański, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, największego gracza na polskim rynku energetycznym.


Pytanie nie brzmi więc, czy ceny będą rosły, tylko jak szybko i jak długo. Spółki obrotu podtrzymują swoje wcześniejsze prognozy na 2008 rok.


- W 2008 roku ceny energii dla gospodarstw domowych wzrosną o minimum 10 proc. - mówi Grzegorz Lot z Vattenfall Sales Poland.


Taryfy cenowe w zakresie obrotu energią już zatwierdzone przez prezesa URE mają obowiązywać do czasu wprowadzenia do stosowania nowych cen, które ustalą już sami sprzedawcy.


IRENEUSZ CHOJNACKI

ireneusz.chojnacki@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama