Podwykonawcy nie dostaną pieniędzy
REKLAMA
NOWE PRAWO
REKLAMA
Dzisiaj zaczęły obowiązywać nowe zasady, na jakich wykorzystywane będą środki funduszu innowacyjności na pokrycie kosztów prowadzenia badań i prac rozwojowych. Zawiera je rozporządzenie ministra gospodarki z 21 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków wykorzystywania środków funduszu innowacyjności (Dz.U. nr 189, poz. 1353). Z tego funduszu mogą być częściowo sfinansowane wynagrodzenia oraz obowiązkowe ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych przy prowadzeniu badań i prac rozwojowych, koszty amortyzacji bądź odpłatnego korzystania z aparatury badawczej, gruntów i nieruchomości w takim zakresie, w jakim są używane do prowadzenia badań lub prac rozwojowych. Finansuje się z niego również ekspertyzy, opinie, usługi doradcze, badania wykonywane na podstawie umowy, wiedzy technicznej i zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji patentów, a także koszty ogólne i operacyjne ponoszone bezpośrednio przy prowadzeniu badań lub prac rozwojowych.
REKLAMA
Wartość pomocy publicznej zależy od tego, na jakie badania w ramach projektu badawczego zostanie ona przeznaczona. Nie może przekroczyć 50 proc. kosztów badań przemysłowych lub 25 proc. prac rozwojowych. Wysokość limitów będzie podwyższona o 15 punktów procentowych, ale nie więcej niż do 80 proc., gdyby przedsiębiorca prowadził badania przemysłowe lub prace rozwojowe w ramach programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji lub we współpracy z jednostką naukową. Współpraca ta nie może jednak polegać na podwykonawstwie.
Oprócz tego z podwyższenia limitów mogliby skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy badania przemysłowe lub prace rozwojowe prowadzą we współpracy z niezależnym przedsiębiorcą, a w dodatku współpraca ta nie polega na podwykonawstwie. Na takich samych zasadach z podwyższenia limitów skorzysta przedsiębiorca współpracujący z mikro, małym i średnim przedsiębiorcą pod warunkiem, że nie będzie ich podwykonawcą, a żaden z przedsiębiorców nie ponosi samodzielnie ponad 70 proc. kosztów kwalifikujących się do finansowania.
Wysokość limitu ustalona dla pomocy publicznej może zostać podwyższona o 15 punktów procentowych, ale nie więcej niż do 80 proc., wówczas gdyby wyniki badań przemysłowych zostały upowszechnione lub opublikowane.
NA CO MOGĄ BYĆ PRZEZNACZANE PIENIĄDZE
Z funduszu innowacyjności mogą być częściowo finansowane m.in. wynagrodzenia oraz obowiązkowe ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych przy prowadzeniu badań i prac rozwojowych, koszty amortyzacji, odpłatnego korzystania z aparatury badawczej, gruntów i nieruchomości.
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 września 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków wykorzystywania środków funduszu innowacyjności (Dz.U. nr 189, poz. 1353).
REKLAMA
REKLAMA