REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże spółki zarobiły więcej niż rok temu

Tomasz Świderek

REKLAMA

Wyniki największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie będą lepsze niż w tym samym okresie 2006 roku. Analitycy sądzą, że oczekiwane przez nich zyski są już wliczone w ceny akcji.


REKLAMA

Oczekujemy dobrych wyników polskich spółek w III kwartale. Sądzimy, że łączne zyski analizowanych przez nas spółek będą wyższe o 8 proc. w porównaniu z II kwartałem 2006 r. W poprzednich dwóch kwartałach wzrosły o ok. 17 proc. - twierdzą analitycy Citigroup.


Analitycy stawiają na banki


Trwa sezon publikacji wyników za III kwartał. Spośród największych firm raporty ogłosiły banki Millennium i BRE oraz Telekomunikacja Polska. Większość firm wyniki poda w listopadzie.

REKLAMA


Faworytami analityków są banki. Jednak część inwestorów może być rozczarowana, gdy porówna zyski za III kwartał z osiągniętymi w II kwartale 2007 r. Według Andrzeja Powierży z BDM PKO BP, wpływ na to miała mniejsza niż kwartał wcześniej sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych, mniejsze prowizje maklerskie oraz trudna sytuacja na rynku finansowym (wzrost stóp procentowych, który ma wpływ na wycenę portfela papierów dłużnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Warto zauważyć, że tylko w przypadku dwóch banków - ING BSK i PKO - oczekiwana jest jednocyfrowa dynamika zysków w porównaniu z analogicznym okresem 2006 roku. Analitycy sądzą, że Kredyt Bank poinformuje o zysku niższym niż rok temu.


Wśród spółek sektora paliwowego wyraźnej poprawy zysków analitycy oczekują jedynie w przypadku PGNiG. To efekt korzystnej relacji taryf, po jakich firma sprzedaje gaz do kosztów jego zakupu. Na koszty zakupu wpływ miał silny złoty.


- Otoczenie makroekonomiczne i kurs dolara do złotego w III kwartale wyjątkowo nie sprzyjały w osiąganiu dobrych wyników przez PKN Orlen i Lotos - uważają analitycy DI BRE Banku.


Oczekiwany przez analityków nieznaczny spadek przychodów KGHM to przede wszystkim efekt silnej złotówki. Ale spodziewają się oni wyższych zysków spółki, w tym zwłaszcza zysku netto. To efekt niższych kosztów transakcji zabezpieczających.


Lepiej w IT i w mediach


W sektorze IT analitycy oczekują poprawy wyników największych spółek.


- Miniony kwartał nie przyniósł widocznego ożywienia (sprzedaży - przyp. GP) w sektorze publicznym i zanosi się, że podobna sytuacja, poza nielicznymi wyjątkami, utrzyma się do końca roku - twierdzą analitycy Millennium DM.


- Spodziewamy się, że zamówienia sektora publicznego pojawią się najwcześniej w 2008 roku - dodają analitycy DI BRE Banku.


Motorem wzrostu sprzedaży, tak jak w kilku poprzednich kwartałach, był sektor prywatny, który nadal inwestuje w IT. Oczekiwana wyraźna poprawa wyników Prokomu to efekt lepszych wyników spółek tworzących tę grupę.

REKLAMA


Analitycy są zdania, że dobre wyniki podadzą spółki medialne - Agora i TVN. W przypadku Agory spodziewany wysoki wzrost zysków to w dużej mierze wynik niskiej ubiegłorocznej bazy. Analityków cieszy wzrost przychodów spółki, który wynika zarówno ze wzrostu liczby sprzedanych egzemplarzy Gazety Wyborczej, jak i z udanego wprowadzenia dwóch cen tego dziennika - niższej, gdy kupujemy samą gazetę, wyższej, gdy nabywamy ją np. z filmem czy książką. Wzrosły też przychody Agory z reklam. Zwracają jednak uwagę, że na wyniki spółki w kolejnych kwartałach może mieć wpływ pojawienie się na rynku dziennika Polska i związane z tym zwiększone wydatki Agory na promocję.


Oczekiwana strata TVN to efekt spadku wartości opcji wbudowanych w obligacje. Spółka poinformowała, że z tego tytułu ma 123 mln zł straty. Według analityków, TVN odnotuje wzrost przychodów. Powody są dwa - wyższe wpływy z reklam oraz konsolidacja wyników Onet.pl oraz Mango.


Wyniki dużych spółek
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA