Duże spółki zarobiły więcej niż rok temu
REKLAMA
REKLAMA
Oczekujemy dobrych wyników polskich spółek w III kwartale. Sądzimy, że łączne zyski analizowanych przez nas spółek będą wyższe o 8 proc. w porównaniu z II kwartałem 2006 r. W poprzednich dwóch kwartałach wzrosły o ok. 17 proc. - twierdzą analitycy Citigroup.
Analitycy stawiają na banki
Trwa sezon publikacji wyników za III kwartał. Spośród największych firm raporty ogłosiły banki Millennium i BRE oraz Telekomunikacja Polska. Większość firm wyniki poda w listopadzie.
REKLAMA
Faworytami analityków są banki. Jednak część inwestorów może być rozczarowana, gdy porówna zyski za III kwartał z osiągniętymi w II kwartale 2007 r. Według Andrzeja Powierży z BDM PKO BP, wpływ na to miała mniejsza niż kwartał wcześniej sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych, mniejsze prowizje maklerskie oraz trudna sytuacja na rynku finansowym (wzrost stóp procentowych, który ma wpływ na wycenę portfela papierów dłużnych).
Warto zauważyć, że tylko w przypadku dwóch banków - ING BSK i PKO - oczekiwana jest jednocyfrowa dynamika zysków w porównaniu z analogicznym okresem 2006 roku. Analitycy sądzą, że Kredyt Bank poinformuje o zysku niższym niż rok temu.
Wśród spółek sektora paliwowego wyraźnej poprawy zysków analitycy oczekują jedynie w przypadku PGNiG. To efekt korzystnej relacji taryf, po jakich firma sprzedaje gaz do kosztów jego zakupu. Na koszty zakupu wpływ miał silny złoty.
- Otoczenie makroekonomiczne i kurs dolara do złotego w III kwartale wyjątkowo nie sprzyjały w osiąganiu dobrych wyników przez PKN Orlen i Lotos - uważają analitycy DI BRE Banku.
Oczekiwany przez analityków nieznaczny spadek przychodów KGHM to przede wszystkim efekt silnej złotówki. Ale spodziewają się oni wyższych zysków spółki, w tym zwłaszcza zysku netto. To efekt niższych kosztów transakcji zabezpieczających.
Lepiej w IT i w mediach
W sektorze IT analitycy oczekują poprawy wyników największych spółek.
- Miniony kwartał nie przyniósł widocznego ożywienia (sprzedaży - przyp. GP) w sektorze publicznym i zanosi się, że podobna sytuacja, poza nielicznymi wyjątkami, utrzyma się do końca roku - twierdzą analitycy Millennium DM.
- Spodziewamy się, że zamówienia sektora publicznego pojawią się najwcześniej w 2008 roku - dodają analitycy DI BRE Banku.
Motorem wzrostu sprzedaży, tak jak w kilku poprzednich kwartałach, był sektor prywatny, który nadal inwestuje w IT. Oczekiwana wyraźna poprawa wyników Prokomu to efekt lepszych wyników spółek tworzących tę grupę.
REKLAMA
Analitycy są zdania, że dobre wyniki podadzą spółki medialne - Agora i TVN. W przypadku Agory spodziewany wysoki wzrost zysków to w dużej mierze wynik niskiej ubiegłorocznej bazy. Analityków cieszy wzrost przychodów spółki, który wynika zarówno ze wzrostu liczby sprzedanych egzemplarzy Gazety Wyborczej, jak i z udanego wprowadzenia dwóch cen tego dziennika - niższej, gdy kupujemy samą gazetę, wyższej, gdy nabywamy ją np. z filmem czy książką. Wzrosły też przychody Agory z reklam. Zwracają jednak uwagę, że na wyniki spółki w kolejnych kwartałach może mieć wpływ pojawienie się na rynku dziennika Polska i związane z tym zwiększone wydatki Agory na promocję.
Oczekiwana strata TVN to efekt spadku wartości opcji wbudowanych w obligacje. Spółka poinformowała, że z tego tytułu ma 123 mln zł straty. Według analityków, TVN odnotuje wzrost przychodów. Powody są dwa - wyższe wpływy z reklam oraz konsolidacja wyników Onet.pl oraz Mango.
Wyniki dużych spółek
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
TOMASZ ŚWIDEREK
REKLAMA
REKLAMA