| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pieniądze na szkolenia czekają na przedsiębiorców

Pieniądze na szkolenia czekają na przedsiębiorców

Firmy nadal mogą wysyłać swoich pracowników na finansowane ze środków unijnych szkolenia oraz studia podyplomowe.


Jeśli przedsiębiorca chce wysłać swoich pracowników na szkolenia, których nawet 80 proc. ceny w przypadku małych i średnich firm pokryje Unia Europejska, ma na to szansę. W przeciwieństwie do dotacji inwestycyjnych, których start z funduszy unijnych na lata 2007-2013 jest oczekiwany przez przedsiębiorców, są dostępne szkolenia i studia podyplomowe finansowane ze środków, które Polska dostała z UE na lata 2004-2006 - zachęca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

 


- Wydaliśmy na szkolenia i studia podyplomowe ponad 616 mln zł, z ponad 960 mln zł, które mamy na ten cel. To dobry wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że napotykamy trudności. Zapotrzebowanie firm na dotacje jest większe niż na szkolenia - mówi Zbigniew Stępniewski, wiceprezes PARP.


Dodaje, że na rynku firm szkoleniowych, które dostały dotacje na podnoszenie kwalifikacji pracowników firm, panuje głód zapotrzebowania na uczestników szkoleń. Jest on spowodowany tym, że w rynek wpompowano olbrzymie pieniądze (to firmy szkoleniowe dostają unijne pieniądze za każde zakończone szkolenie), które trzeba dodatkowo wydać. Początkowy termin zakończenie wszystkich programów szkoleniowych był przewidziany na koniec tego roku, ale PARP udało się go przesunąć na połowę 2008 roku.


- Aby przyciągnąć uczestników, firmy szkoleniowe sięgają po dodatkowe, wręcz wypoczynkowe atrakcje, które nie mieściły się w pierwotnych programach - mówi wiceprezes. Także na prośby firm część kursów odbywa się w weekendy, a nie, jak wcześniej, w dni robocze.


Według Piotra Piaseckiego, prezesa Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (PIFS), zapotrzebowanie na szkolenia ze strony małych firm okazało się mniejsze niż początkowo zakładano, i to mimo zachęty jaką jest wysoka unijna dotacja. To powodowało, że uczestnikami kursów na podstawowych poziomach zostawali pracownicy większych firm. To zaś powodowało, że byli nimi rozczarowani i rezygnowali z udziału w nich.


Prezes PIFS liczy na możliwości, jakie przyniosą fundusze unijne na lata 2007-2013. Jak podkreśla, firmy będą mogły np. samodzielnie starać się o dotacje na szkolenia, a po ich uzyskaniu wybrać firmę szkoleniową, która je zrealizuje.


GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI O SZKOLENIACH

Firmy szkoleniowe, które oferują szkolenia za unijne pieniądze, informują o swojej ofercie na swoich stronach internetowych. Jednak lepszym źródłem wiedzy na temat aktualnej ich oferty jest internetowy serwis poświęcony szkoleniom prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Na stronie internetowej www.inwestycjawkadry.pl można znaleźć informacje na temat ponad 5,3 tys. szkoleń oferowanych przez 675 firm szkoleniowych. Wyszukiwarka pozwala znaleźć informacje o szkoleniach dostępnych w danym regionie oraz w danej tematyce.


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK