reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Po przekształceniu nie ma przychodu

Po przekształceniu nie ma przychodu

Organy podatkowe twierdzą, że po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową niepodzielone zyski spółki powinny być opodatkowane. Innego zdania są jednak eksperci podatkowi.


- W związku z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową wspólnik nie otrzymuje żadnego przysporzenia majątkowego - dodaje dr Tomasz Nowak.


Jak zaznacza Paweł Sylwestrzak, przekształcenie nie prowadzi do rozdystrybuowania składników majątkowych pomiędzy wspólników. Dzieje się tak, ponieważ środki te, wraz z resztą majątku spółki kapitałowej, stają się z dniem przekształcenia majątkiem spółki osobowej, która stanowi podmiot praw i obowiązków odrębny od samych wspólników.


Zdaniem Tomasza Nowaka, wspólnik spółki przekształcanej nie staje się właścicielem żadnego składnika majątkowego tej spółki, w tym niepodzielonego wcześniej zysku, i nie powstaje u niego obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Dlatego przekazanie środków zgromadzonych w kapitale zapasowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, np. do spółki jawnej, dokonane w wyniku przekształcenia, nie mieści się w katalogu źródeł przychodów. Potwierdza to Łukasz Adamczyk.


- Dopóki środki zgromadzone w kapitale zapasowym nie zostaną wykorzystane na podstawie decyzji wspólników, nie można mówić o powstaniu u wspólników przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - mówi nasz rozmówca.


Pewne problemy interpretacyjne wywołuje również kwestia wypłaty w związku z wystąpieniem ze spółki wspólnika, który nie chce brać udziału w przekształconej spółce. Jak przypomina Szymon Dalc z Kancelarii Dalc i Ochocki Doradcy, wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów albo akcji w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia.


- Właśnie z powodu odniesienia wartości roszczenia występującego wspólnika do wartości jego udziałów nie budzi wątpliwości fakt, iż uzyskany w ten sposób przychód należy uznać za przychody z kapitałów pieniężnych - mówi Szymon Dalc.


Dodaje, że stanowią je inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.


SŁOWNIK

Spółka osobowa - spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna.

Spółka kapitałowa - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama