| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe sposoby walki z narkotykami w miejscu pracy

Nowe sposoby walki z narkotykami w miejscu pracy

Pracodawcy będą musieli odsuwać od pracy pracowników, których podejrzewają o to, że zjawili się w pracy pod wpływem narkotyków.


ZMIANA PRAWA


Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. nr 179, poz. 1485). Projekt przygotowali posłowie Ligi Polskich Rodzin. Posłowie proponują, aby pracodawcy mieli obowiązek niedopuszczania do pracy osób, które stawiły się w pracy pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.


Projekt przewiduje także, że pracodawca, który odsunął od pracy pracownika podejrzewanego o pracę pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających, musi zapewnić przeprowadzenie badania potwierdzającego fakt pozostawania pod wpływem takich środków. Rozwiązania te są wzorowane na przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które określają uprawnienia pracodawcy w stosunku do pracownika podejrzanego o stawienie się w pracy pod wpływem alkoholu. Ponadto projekt przewiduje zmiany w przepisach kodeksu pracy o odpowiedzialności porządkowej pracowników. Projektodawcy chcą, żeby na pracowników, którzy stawią się w pracy pod wpływem środków odurzających sprzedających je w firmie, mogły być nakładane kary pieniężne.


- Oczywiście popieramy konieczność walki z narkotykami, i to nie tylko w pracy, jednak uważamy, że zamiast nakładać na obywateli kolejne, wątpliwe prawnie obowiązki, należy dążyć do usprawnienia pracy właściwych organów ścigania. Mamy również istotne zastrzeżenia o charakterze legislacyjnym - mówi Adam Ambrozik, ekspert KPP.


Zdaniem ekspertów konfederacji nowelizację należałoby uzupełnić m.in. o delegację dla ministra właściwego ds. zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia warunków i sposobu dokonywania badań trzeźwości pracownika, który z powodu uzasadnionych podejrzeń, że stawił się do pracy po spożyciu alkoholu, nie został dopuszczony do pracy.


TOMASZ ZALEWSKI

tomasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »