| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ograniczanie odliczania VAT od aut niezgodne z prawem Unii

Ograniczanie odliczania VAT od aut niezgodne z prawem Unii

Zasady ograniczające odliczanie VAT od samochodów naruszają unijne prawo. Jeżeli polskie przepisy nie zostaną zmienione, sprawa trafi do ETS.


Ograniczenia w zakresie odliczania VAT od kupna lub leasingu na potrzeby firmy samochodów osobowych, które obowiązują w Polsce, są niezgodne z prawem wspólnotowym. To oznacza, że jest szansa na odzyskanie nieodliczonego podatku. O tym, ile może to kosztować, boleśnie przekonały się już Włochy, które stosowały podobne ograniczenia i w ubiegłym roku przegrały sprawę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS). Według wstępnych szacunków miało to kosztować Włochów 10 mld euro. Podobnie może to wyglądać w przypadku Polski, która ma długą tradycję w stosowaniu takich ograniczeń. Tymczasem pracujący obecnie nad nowelizacją ustawy o VAT Sejm kwestią samochodów w ogóle się nie zajmuje.


Polski parlament powinien jednak wziąć pod uwagę włoskie doświadczenia. Jak wielokrotnie podkreślał to ETS, jeżeli przepisy krajowe ograniczają zakres prawa do odliczenia VAT naliczonego, to takie działanie narusza przepisy wspólnotowe. W konsekwencji jest pewne, że gdy tylko sprawa trafi do ETS, zostanie przegrana i rząd będzie musiał zapewnić podatnikom odliczenie całego zawartego w cenie nabywanych pojazdów VAT. Już dziś skuteczne może okazać się też powołanie się na niezgodność przepisów z unijnym prawem przed naszymi sądami administracyjnymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK