| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oświadczenia nadal muszą być składane

Oświadczenia nadal muszą być składane

Pracodawcy powinni wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał - uważają eksperci.


Trybunał Konstytucyjny zdecydował wczoraj, że wniosek SLD w sprawie zbadania zgodności z konstytucją ustawy lustracyjnej zostanie rozpoznany przed 15 maja, czyli dniem, w którym mija termin na składanie oświadczeń lustracyjnych.


- Wniosek dotyczący ustawy lustracyjnej zostanie rozpoznany w dniach 9, 10 i 11 maja - poinformował wczoraj Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dodał on, że Trybunał zdecydował się na taki termin, aby ludzie, którzy są w kręgu zainteresowania norm tej ustawy, mieli jasność swojej sytuacji w dniu, kiedy mijają pewne terminy wyznaczone przez tę ustawę.


- Będziemy robić wszystko, aby wyrok w sprawie lustracji został ogłoszony w ostatnim dniu rozprawy - podkreślił prezes Stępień.


Decyzja Trybunału nie oznacza jednak, że osoby, na których ciąży obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych, nie muszą ich wypełniać. W zeszłym tygodniu bowiem Trybunał odrzucił wniosek SLD o wstrzymanie wykonywania ustawy lustracyjnej do czasu wydania orzeczenia w tej sprawie.


- Ustawa lustracyjna do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał jest prawem wiążącym i osoby zobowiązane muszą składać oświadczenia lustracyjne - mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.


Dodaje on, że niedotrzymanie tego obowiązku będzie skutkowało konsekwencjami wynikającymi z ustawy, do których zalicza się np. zwolnienie z pracy.


Konstytucjonalista prof. Wiktor Osiatyński również uważa, że osoby zobowiązane muszą składać oświadczenia lustracyjne. Uważa, że pracodawcy powinni jednak wstrzymać się z przekazaniem oświadczeń lustracyjnych do IPN do 15 maja, czyli do czasu wydania orzeczenia przez TK.


- Zachowanie takie jest dopuszczalne, ponieważ pracodawcy mają obowiązek przekazania wszystkich oświadczeń, a ostatnie z nich mogą zostać złożone przez pracowników właśnie 15 maja - wyjaśnia prof. Wiktor Osiatyński.


Dodaje, że pracownicy powinni dołączyć prośbę do pracodawcy, że chcą, aby ich oświadczenia zostały przekazane do IPN po wydaniu orzeczenia przez TK, a jeżeli Trybunał uznałby, że ustawa lustracyjna jest niezgodna z konstytucją, to proszą o zwrot oświadczenia.


Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »