reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opozycja chce ułatwień w działalności gospodarczej

Opozycja chce ułatwień w działalności gospodarczej

Zmniejszenie liczby kontroli w firmach, ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców, większy zakres interpretacji przepisów - to propozycje zmian.


Platforma Obywatelska ogłosiła wczoraj propozycje zmian, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. To odpowiedź na przedstawiony przez rząd tzw. pakiet Kluski. Program PO nazwany pakietem Szejnfelda przewiduje nowelizację dziewięciu ustaw.


Zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej zakłada m.in. prawo zawieszenia działalności na dwa lata bez skutków fiskalnych czy składkowych, wprowadzenie wiążących interpretacji przepisów (obecnie dotyczą one tylko prawa podatkowego) oraz ograniczanie kontroli firm. Mikroprzedsiębiorcy nie będą musieli prowadzić dwóch kont bankowych.


Projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przewiduje zniesienie obowiązku przekształcenia spółek cywilnych w spółki jawne oraz obniżenie minimalnej wysokości kapitału zakładowego spółek.


- W Polsce jest za dużo firm prowadzonych przez osoby fizyczne lub w formie spółek cywilnych. Barierą dla tworzenia spółek z ograniczona odpowiedzialnością lub akcyjnych jest obowiązek posiadania dużego kapitału zakładowego - uważa Adam Szejnfeld.


Krajowa Izba Gospodarcza ostrzega, że zmiany takie mogą skutkować ograniczeniem bezpieczeństwa obrotu. Nowelizacja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione przewiduje ograniczenie odpowiedzialności za takie czyny i zmniejszenie kar dla podmiotów zbiorowych. Zmiany w prawie dewizowym mają ułatwić rozliczanie się firm na terytorium Polski w euro.


W prawie upadłościowym i naprawczym pojawiłaby się instytucja upadłości konsumenckiej. PO proponuje także zmiany w kodeksie pracy, Ordynacji podatkowej, czy przyjęcie ustawy o stażu absolwenckim. Pierwsze projekty ustaw mają trafić do laski marszałkowskiej w następnym tygodniu.

 
Marcin Musiał

marcin.musial@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama