reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Resort gospodarki chce pomóc przedsiębiorcom, ograniczając biurokrację

Resort gospodarki chce pomóc przedsiębiorcom, ograniczając biurokrację

Według Ministerstwa Gospodarki, każdego miesiąca polskie przedsiębiorstwo musi poświęcić średnio 560 godzin na wypełnianie raportów i sprawozdań dla administracji.


Dlatego w resorcie powstał program "Przedsiębiorca ma prawo", którego celem jest uproszczenie przepisów i zmniejszenie biurokracji.


W środę minister gospodarki Piotr Woźniak przedstawił sprawozdanie z dotychczasowej realizacji programu sejmowym komisjom gospodarki i rozwoju przedsiębiorczości. Posiedzenie połączonych komisji odbyło się w resorcie gospodarki.


Przyjęty w sierpniu 2006 r. program "Przedsiębiorca ma prawo" ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców.


W ramach programu, w listopadzie ub.r. resort gospodarki wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozpoczął pomiar tzw. obciążeń administracyjnych dla firm. Chodzi o przepisy ustaw: Prawo ochrony środowiska, Prawo pracy, o pomocy publicznej, o usługach turystycznych oraz o przepisy o bezpieczeństwie produktów. W 2008 r. prace pomiaru obciążeń biurokratycznych mają być rozszerzone na dalsze dziedziny prawa gospodarczego - zapowiedział Woźniak.


Resort gospodarki postuluje, aby do wszelkich projektów zmian w prawie, nie tylko do rządowych projektów ustaw (jak do tej pory), ale także do projektów parlamentarnych, sporządzano tzw. ocenę skutków regulacji. Chodzi o dodatkową dokumentację, która wykaże, jakie skutki będą miały nowe przepisy dla objętych nimi podmiotów, np. podatników, firm.


W czasie posiedzenia komisji Woźniak zwrócił uwagę, że ponad 50 proc. polskich firm nie uczestniczy w konsultacjach społecznych nowych projektów ustaw, ponieważ nie wie, że jest taka możliwość.


Reforma regulacji to jeden z elementów strategii lizbońskiej. Według raportu Sigma, przygotowanego przez OECD i Komisję Europejską, spośród nowych krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się najlepszą strategią reformy regulacji - podkreślił Woźniak.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama