REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki rentowe niższe już od lipca tego roku

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Od 1 lipca składki rentowe opłacane przez pracowników zmniejszą się o 3 pkt proc., zaś kolejna redukcja planowana jest od nowego roku.

 


zmiana prawa

 


Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają na celu ograniczenie kosztów pracy. Projekt określa zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz stopy procentowe składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń. Zmniejszenie obciążeń z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie rentowe proponuje się wprowadzić dwuetapowo.

 


Obecnie wysokość składki rentowej wynosi 13 proc. podstawy wymiaru. Jest ona opłacana po połowie przez ubezpieczonego i pracodawcę. Od 1 lipca 2007 r. wysokość składek rentowych ulegnie obniżeniu o 3 pkt proc. W pierwszym etapie zmniejszenie składki rentowej o 3 pkt proc. dotyczyłoby wyłącznie tej części, którą opłaca pracownik. W praktyce oznacza to, że już w drugiej połowie roku pracownicza część składki rentowej zostałaby obniżona z 6,5 proc. do 3,5 proc. podstawy wymiaru. Natomiast pracodawca płaciłby nadal swoją część składki w niezmienionej wysokości, czyli 6,5 proc. podstawy wymiaru.

 


Od 1 stycznia 2008 r. planowane jest zmniejszenie składek rentowych o dalsze 4 pkt proc. Część składki opłacana przez pracodawcę zostanie zmniejszona o 2 pkt proc. (z 6,5 proc. do 4,5 proc.), a składka pracownicza zostanie zredukowana o kolejne 2 pkt proc., tj. z 3,5 proc. do 1,5 proc. podstawy wymiaru. W efekcie łącznie składki zostaną obniżone z 10 proc. do 6 proc. podstawy wymiaru.

 


Według szacunków redukcja wysokości składek rentowych wpłynie na ograniczenie dochodów FUS ze składek o 3,4 mld zł w 2007 roku oraz 19,5 mld zł w 2008 roku. Ponadto wpłynie to na zwiększenie dochodów budżetu z tytułu PIT oraz składek na NFZ w związku z podwyższeniem podstawy obliczania podatku i składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Jednocześnie obniżka składek rentowych spowoduje wzrost kwoty bazowej służącej do obliczania nowych świadczeń emerytalno-rentowych, a zatem nastąpi wzrost wydatków z FUS na emerytury i renty.

 


Wiceminister Zyta Gilowska podkreśla jednak, że proponowane zmiany powinny przyczynić się do ograniczenia tzw. klina podatkowego, a w konsekwencji spowodować spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń.

 

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 
Bożena Wiktorowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA