REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informację o przetargu trzeba ogłosić

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Zostały już określone zasady organizowania przetargów i sprzedaży zbędnych składników majątku przez spółki powstałe w wyniku komercjalizacji.

 

NOWE PRAWO

 

 

Spółki powstałe w wyniku komercjalizacji, w których ponad połowa akcji lub udziałów należy do Skarbu Państwa, mogą sprzedawać składniki aktywów trwałych na przetargach. Muszą jednak przy tym przestrzegać wymogów zawartych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 13 lutego 2007 r. w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu na sprzedaż składników aktywów trwałych przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji (Dz.U. nr 27, poz. 177).

 


Trzeba poinformować

Obwieszczenie o przetargu spółka powinna zamieścić w dzienniku o zasięgu lokalnym oraz na widocznym miejscu w swoim lokalu, a także w innych miejscach zwyczajowo przyjętych do umieszczania ogłoszeń. Natomiast spółka ma obowiązek zamieścić obwieszczenie w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, gdy cena wywoławcza przewyższa równowartość w złotych 40 tysięcy euro przy nieruchomości i 20 tysięcy euro - przy pozostałych składnikach majątku.

Między ukazaniem się ogłoszenia a przetargiem powinno upłynąć co najmniej 21 dni. Wystarczy, że zostanie złożona jedna oferta, aby przetarg się odbył. Może być prowadzony w formie ustnej lub pisemnej. Ustny odbywa się w drodze publicznej licytacji. Na przetargu majątek spółki nie może zostać sprzedany za kwotę niższą od ceny wywoławczej.


Wysokość wadium

Aby wziąć w nim udział, należy wpłacić wadium w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej sprzedawanego składnika majątku. Wnosi się go w gotówce lub w papierach wartościowych. Wadium może przepaść na rzecz spółki tylko w dwóch przypadkach: gdy żaden z uczestników nie zaoferuje ceny wywoławczej, albo gdy osoba, której oferta została przyjęta, nie zawrze umowy. W razie zawarcia umowy wadium wniesione przez stronę zostanie zarachowane na poczet ceny, natomiast wniesione przez oferentów, których oferty nie zostaną przyjęte, zostanie zwrócone.

W przetargu nie mogą uczestniczyć:

l członkowie zarządu spółki i jej organu nadzorującego,

l podmiot gospodarczy prowadzący przetarg oraz członkowie jego władz i organu nadzorującego,

l osoby, którym powierzono wykonanie czynności związanych z przeprowadzeniem przetargu oraz ich małżonek, dzieci, rodzice i rodzeństwo,

l osoby, które pozostają z prowadzącym przetarg w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności prowadzącego przetarg.


Kiedy bez przetargu

Natomiast bez przetargu spółka może sprzedać swój majątek wówczas, gdy przedmiotem umowy są akcje lub inne składniki finansowego majątku trwałego albo licencje, patenty lub inne prawa własności przemysłowej, albo know-how, jeżeli warunki i odmienny niż przetarg publiczny tryb sprzedaży określa uchwała walnego zgromadzenia lub statut spółki.

Przetarg nie jest potrzebny, gdy sprzedaż następuje w postępowaniu likwidacyjnym, na zasadach określonych uchwałą walnego zgromadzenia i z zachowaniem odrębnych przepisów albo gdy przedmiotem sprzedaży za cenę nie niższą niż 50 proc. wartości rynkowej są lokale mieszkalne stanowiące własność spółki, a sprzedaż następuje na rzecz najemcy lub stale z nim zamieszkującej osoby bliskiej. Omawiane rozporządzenie weszło w życie 20 lutego 2007 r.

 


Podstawa prawna

l Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lutego 2007 r. w sprawie określenia sposobu i trybu organizowania przetargu na sprzedaż składników aktywów trwałych przez spółkę powstałą w wyniku komercjalizacji (Dz.U. nr 27, poz. 177).



Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA