REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja znaków. Dokumenty Nokii mogły być w języku obcym.

REKLAMA

Urząd Patentowy nie naruszył prawa przy rejestracji w Polsce znaku Nokia zastrzeżonego przez firmę Nokia w trybie Porozumienia Madryckiego.

Wrocławska spółka Telforceone zarzuciła, że decyzja Urzędu Patentowego o uznaniu skutków międzynarodowej rejestracji znaku Nokia firmy Nokia Corporation Espoo z Finlandii została wydana na podstawie dokumentów obcojęzycznych (sporządzonych w języku francuskim). Znak został zastrzeżony w Polsce w 2003 roku.

Zdaniem wrocławskiej spółki rejestracja znaku Nokia rażąco naruszyła prawo, ponieważ, według niej, postępowanie rejestracyjne przed UP powinno toczyć się w języku polskim, zgodnie z art. 27 konstytucji oraz ustawą o języku polskim. Na tej podstawie spółka wniosła sprzeciw wobec tej rejestracji.

Tłumaczenie nie było konieczne

Pełnomocnik Nokii powołał się na regulamin dotyczący dokonywania rejestracji międzynarodowej w ramach Porozumienia Madryckiego i Protokołu do tego porozumienia ratyfikowanych przez Polskę, który nie przewiduje, aby Biuro WIPO (World Intellectual Property Organization) przesyłało do Polski (jako kraju wyznaczonego, w którym znak ma być chroniony) dokumenty tłumaczone na język polski. Stąd, jego zdaniem, postępowanie dotyczące rejestracji znaku Nokia w trybie międzynarodowym toczyło się zatem prawidłowo.

Były też inne zarzuty dotyczące rejestracji znaku Nokia na rzecz fińskiej firmy. Mianowicie, że rozszerzyła zakres towarów na Polskę. Pełnomocnik Nokii wykazywał, że było to jedynie uszczegółowienie listy towarów na nasz kraj, w której ma zastrzeżoną międzynarodową rejestrację. Rejestracja bazowała na wykazie towarów, który został przez Biuro WIPO uznany i wykaz ten został przekazany do Polski bez żadnych zmian - podkreślał pełnomocnik Nokii.

Kolegium oddaliło sprzeciw. Nie dopatrzyło się naruszenia prawa przy notyfikacji w Polsce międzynarodowej rejestracji znaku Nokia. Podkreśliło, że wymóg przedstawienia dokumentów w języku polskim dotyczy procedury polskiej, a więc dotyczy postępowania spornego przed UP (dotyczy unieważnienia lub wygaszenia znaków).

Chodzi o znak, a nie decyzję

Spółka z Wrocławia zaskarżyła decyzję UP do WSA. Jej pełnomocnik powtórzył przed WSA wcześniejsze argumenty. Podczas piątkowej rozprawy akcentował, że z podanych wyżej powodów decyzja UP jest nieważna. Pełnomocnik Nokii zaznaczył, że druga strona, domagając się unieważnienia znaku Nokia, nie powołała żadnych przepisów, które mówią, kiedy rejestracja znaku jest niedopuszczalna.

WSA oddalił skargę spółki z Wrocławia. Sędzia Małgorzata Grzelak (sprawozdawca) zaznaczyła, że w postępowaniu o unieważnienie znaku towarowego bada się, czy w dacie jego zgłoszenia znak spełniał przesłanki wymagane przez prawo. Kwestionowanie ważności decyzji UP to zupełnie inne postępowanie, którego dotyczy art. 156 k.p.a., a więc nie tędy droga do wyeliminowania takiej decyzji. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrok z 12 stycznia 2007 r., VI SA/Wa 1197/06

Hanna Fedorowicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  REKLAMA

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  REKLAMA