| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Postępowania sądowe trwają zbyt długo...

Postępowania sądowe trwają zbyt długo...

Przedsiębiorcy źle oceniają pracę sądów oraz system egzekwowania orzeczeń. W Polsce brakuje też szybkich i skutecznych sposobów dochodzenia praw z umów.Z opublikowanego wczoraj raportu Banku Światowego i Narodowego Banku Polskiego na temat barier prawnych dochodzenia praw z umów w Polsce, wynika, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju pozostawiają wciąż wiele do życzenia.

Postępowania sądowe nadal trwają zbyt długo i jest to podstawową przyczyną niezadowolenia przedsiębiorców z pracy sądów. O sądownictwie negatywnie wypowiadają się nawet sami przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Z raportu wynika, że polskie sądy są nieudolne i nie cieszą się szacunkiem społecznym. Złą społeczną ocenę polskiego sądownictwa potwierdzają też wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Gazety Prawnej (GP nr 234/2006).

Raport Banku Światowego wskazał na pewien paradoks. Polska zajmuje czołowe miejsce wśród krajów europejskich pod względem wydatków na sądownictwo i liczby rozstrzygniętych spraw w stosunku do wydanych środków. Gdyby brane były pod uwagę te wskaźniki, to polskie sądownictwo powinno być wzorem dla innych państw. Jednak z raportu wynika, że wysoki poziom wydatków wynika z niewłaściwego rozdzielenia funkcji w sądach, zaś wysoki wskaźnik wydajności z relatywnie niskich płac.

Negatywnie oceniony został system przydziału spraw, którego dokonuje się na podstawie kolejności dni i numerów ich rejestracji z uwzględnieniem właściwości miejscowej i przedmiotowej. Zdaniem prawników łatwo jest w ten sposób przewidzieć, który sędzia będzie rozpoznawał daną sprawę. Taka sytuacja może budzić wątpliwość co do niezawisłości rozstrzygnięć. Raport wskazuje na możliwość rozwiązania tego problemu poprzez zastosowanie losowego systemu przydziału spraw.

Raport bardzo krytycznie ocenia również egzekucję orzeczeń w Polsce. Zarzuca się w nim brak nadzoru nad komornikami wykonującymi egzekucję. Zdaniem autorów raportu – konieczne jest zwiększenie konkurencyjności rynku poprzez redukcję barier utrudniających wejście do zawodu komornika, zwiększenie ich liczby oraz zniesienie nieelastycznych regulacji cenowych.


Katarzyna Rychter

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK