| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej pieniędzy na ochronę środowiska

Więcej pieniędzy na ochronę środowiska

Polska otrzyma 1,2 mld zł od Szwajcarii w ramach wsparcia na projekty z sektorów infrastruktury, ochrony środowiska oraz rozwoju społecznego. Projekty będą współfinansowane w wysokości 60 proc. dla inwestycji prywatnych i 85 proc. dla sektora państwowego.Szwajcarzy zadecydowali w referendum, że udzielą pomocy finansowej 10 nowym krajom Unii Europejskiej. Dotacja, w kwocie 632 mln euro, będzie przeznaczona na tzw. zmniejszenie gospodarczych i społecznych różnic w rozszerzonej UE. Polska będzie największym beneficjentem, gdyż dostanie około 50 proc. kwoty, jaką Szwajcara przeznaczyła na tego rodzaju wsparcie.

– Pomoc ta wynika z umów, jakie Szwajcaria ma podpisane z Unią – mówi Nicolas Descoeudres, I sekretarz ambasady Szwajcarii. Na podział tych środków wpływ miały takie czynniki, jak liczba mieszkańców danego państwa czy wysokość produktu krajowego brutto. Z tych pieniędzy mają być finansowane projekty obejmujące między innymi bezpieczeństwo, reformę administracji czy modernizację sądownictwa. Wśród wspieranych sektorów znalazły się także infrastruktura i środowisko, a w szczególności modernizacja energetyczna oraz redukcja emisji spalin.

Obszarów, które mają być finansowane w ramach wsparcia, jest znacznie więcej. Dziś nie wiadomo jeszcze, z jakich dokładnie skorzysta Polska.

– Sprawa ta będzie przedmiotem negocjacji między rządem Polski a Szwajcarią. Rozpoczną się one na początku 2007 roku i powinny się zakończyć przed jego końcem – mówi Nicolas Descoeudres.

Procedury pozyskiwania tych środków mają wyglądać podobnie jak w przypadku funduszy unijnych.

– O pieniądze będzie mógł ubiegać się każdy, kto ma dobry pomysł. Wnioski będzie można składać do ministerstwa rozwoju regionalnego, a rozpatrywać je będą Szwajcarzy – tłumaczy Nicolas Descoeudres. Dodaje, że zaakceptowane projekty będą współfinansowane w wysokości 60 proc. dla sektora prywatnego i 85 proc. dla sektora państwowego.

– Niewykluczone, że te pieniądze wesprą kilka bardzo drogich inwestycji, np. w zakresie energii wiatrowej – ocenia I sekretarz ambasady Szwajcarii.

Pieniądze przeznaczone są na 5 lat, od chwili podpisania porozumienia, z możliwością ich wydatkowania przez 10 lat.


Łukasz Kuligowski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »