reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można odzyskać akcyzę na kosmetyki

Można odzyskać akcyzę na kosmetyki

Urzędy celne odmawiają zwrotu akcyzy podatnikom sprzedającym wyroby akcyzowe kontrahentom z UE, którzy odebrali towar własnym środkiem transportu.O prawie do zwrotu akcyzy decyduje art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane (np. kosmetyki) na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot następuje na wniosek. Przysługuje on podatnikom dokonującym dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Mimo więc wprowadzenia od grudnia 0-proc. stawki akcyzy na kosmetyki, nadal mogą być składane wnioski o zwrot.

Decyduje rozporządzenie

Szczegółowe zasady zwrotu zawarto w rozporządzeniu wykonawczym wydanym przez ministra finansów. Zawęża ono zwrot (co jest niezgodne z ustawą), wyłączając z niego sytuację, gdy odbiór wyrobów zharmonizowanych dokonuje sam nabywca z innego kraju Unii Europejskiej.
– Akt wykonawczy do ustawy nie może wpływać na interpretację przepisu rangi ustawowej lub zmieniać regulacji, które przepis ten wprowadza – uważa Krzysztof Flis, doradca podatkowy z MDDP.
Podobnego zdania jest radca prawny Waldemar Mnich. Jego zdaniem regulacja wydana przez resort finansów jest niepełna.
– Jeżeli organy celne uważają, że nie jest możliwy zwrot akcyzy polskiemu podatnikowi, bo towar do innego kraju UE dostarcza nie ten podatnik, ale nabywca, zwrot powinien przysługiwać nabywcy. Przepis jako uprawnionego do zwrotu wskazuje nie podatnika, ale podmiot, którym może być przecież również podmiot zagraniczny – zaznacza Krzysztof Flis.
Problem ze zwrotem związany jest z odmiennym zdefiniowaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy w ustawie o podatku akcyzowym i w ustawie o VAT.

Różne definicje

– Definicja takiej dostawy dla celów akcyzy jest bardzo lakoniczna w porównaniu z analogiczną definicją w ustawie o VAT. W praktyce, zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy o podatku akcyzowym, podmiotem dokonującym dostawy wewnątrzwspólnotowej jest podmiot, który dokonał fizycznego przemieszczenia wyrobów lub też był odpowiedzialny za ich przemieszczenie, np. zlecił transport firmie spedycyjnej – zwraca uwagę Szymon Parulski, doradca podatkowy z Ernst & Young.
W ustawie o VAT za wewnątrzwspólnotową dostawę również uznaje się sytuacje, gdy nabywca z innego kraju unijnego sam odebrał towar.
Z interpretacją organów podatkowych nie zgadzają się podatnicy i eksperci, powołując się na wykładnię celowościową i systemową.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama