reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe dotacje do wykorzystania od jesieni

Nowe dotacje do wykorzystania od jesieni

Po 6 października Komisja Europejska zakończy negocjacje priorytetów i programów operacyjnych dotyczących funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Oznacza to, że jeszcze w tym roku będzie można dokonywać wydatków finansowanych z następnej puli unijnych środków.

31 lipca w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ma się ukazać 5 rozporządzeń, które będą podstawą wydatkowania funduszy strukturalnych i funduszy spójności na lata 2007-2013. Z wyliczeń KE wynika, że Polska otrzyma w tym okresie 66 mld euro. Do października KE zakończy uzgodnienia w sprawie przedstawionych tydzień temu Wytycznych. – Od 6 października będziemy mogli kończyć negocjacje programów operacyjnych na lata 2007-2013. Od tego momentu wydatki z nimi związane będą kwalifikowalne – wyjaśniła wczoraj w Warszawie Danuta Huebner, komisarz UE ds. rozwoju regionalnego.
– Start po fundusze jeszcze w tym roku wydaje się realny, o ile zakończy się koordynacja 16 regionalnych programów operacyjnych z programami sektorowymi i pod warunkiem że projekty te zdąży przyjąć Rada Ministrów – zgadza się Jakub Szymański z Departamentu Polityki Regionalnej Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Na przeszkodzie mogą jednak stanąć konsultacje programu rozwoju obszarów wiejskich, przewidziane dopiero na wrzesień. Marszałkowie, którzy będą dzielili środki m.in. pomiędzy samorządy lokalne i przedsiębiorców, nie mogą też zakończyć prac nad programami ich wydatkowania bez ostatecznej decyzji o tym, ile środków przypadnie na dany region.
– To sprawa fundamentalna. Na rozstrzygnięcie czekaliśmy już w maju – mówi Jakub Szymański. Także D. Huebner podkreśliła wczoraj, że ta decyzja potrzebna jest bardzo szybko.
Według Grażyny Gęsickiej, ministra rozwoju regionalnego, zapadnie ona na jednym z dwóch najbliższych posiedzeń rządu – wraz z decyzją o przyjęciu Narodowej Strategii Spójności (NSS) 2007-2013, podstawowego dokumentu dotyczącego wykorzystania funduszy w latach 2007-2013. Resort rozwoju regionalnego zarekomenduje Radzie Ministrów przyjęcie tzw. algorytmu I, czyli wariantu, według którego między województwa podzielono środki w latach 2004- 2006. Ministerstwo kończy też prace nad Strategią Rozwoju Kraju 2007-2015. Wczoraj podczas publicznej debaty oceniali ją m.in. samorządowcy i przedsiębiorcy.

Magdalena Wojtuch
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama