REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólnik może mieć swojego pełnomocnika

REKLAMA

Wspólnik spółki cywilnej może występować w postępowaniu podatkowym za pośrednictwem pełnomocnika, i to nawet wtedy, gdy pełnomocnictwo ustanowił jeszcze przed zawarciem umowy spółki.
Przepisy podatkowe nie zawierają szczegółowych regulacji zasad reprezentacji wspólników spółki cywilnej w postępowaniu podatkowym. Dlatego, na podstawie art. 135 Ordynacji podatkowej, zastosowanie będą miały przepisy prawa cywilnego.

Ponieważ spółka cywilna nie jest osobą prawną, co do zasady może być reprezentowana przez każdego wspólnika, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Dlatego wspólnik ma prawo do samodzielnego reprezentowania nowo powstałej spółki, w tym również do samodzielnego wykonywania czynności w jej imieniu w postępowaniu podatkowym. Jeśli zaś wspólnik może taką czynność wykonywać osobiście, to ma również prawo posłużyć się pełnomocnikiem. Pamiętajmy, że udzielając pełnomocnictwa mocodawca składa jednostronne oświadczenie woli, którego treścią jest upoważnienie określonej osoby do dokonania w jego imieniu – jako mocodawcy – i ze skutkiem prawnym określonym w tym pełnomocnictwie czynności prawnych.

Jeśli wyznaczenie pełnomocnika nastąpi jeszcze przed podpisaniem umowy spółki, to później nie będzie konieczne ponowne jego ustanawianie, jeżeli wcześniej ustanowiony pełnomocnik był upoważniony do zastępowania swego mocodawcy w każdym postępowaniu i przed wszystkimi organami. Na takim stanowisku stanął również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 marca 2005 r. (sygn. akt FSK 1846/04). Jak zauważył NSA, w takim przypadku wystarczy, że treść pełnomocnictwa nie będzie ograniczała się do już toczących się postępowań. Wówczas możliwe będzie przyjęcie, że na podstawie tak udzielonego pełnomocnictwa umocowany będzie mógł działać we wszystkich postępowaniach, także tych, które toczyć się będą w przyszłości. Innymi słowy, wspólnik upoważniony do działania w imieniu spółki na podstawie art. 866 kodeksu cywilnego mógł występować w postępowaniu podatkowym dotyczącym spółki również z pomocą pełnomocnika, którego ustanowił przed zawarciem umowy spółki.

Można być zatem pełnomocnikiem osoby, która dopiero później stała się reprezentantem spółki cywilnej.

Nie byłaby natomiast możliwa sytuacja, w której pełnomocnictwo zostałoby ustanowione przez daną osobę, ale do reprezentowania w przyszłych postępowaniach jeszcze nieutworzonej spółki, która powstałaby dopiero w terminie późniejszym.

WAŻNE
Możliwe jest, by pełnomocnik, składając konkretne pisma, działał w imieniu wspólnika, a nie spółki, mimo że jego działania będą wywoływały również skutki dla samej spółki.

Edyta Wereszczyńska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA