REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

A jednak eksport nie ruszy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prawdopodobnie w kwietniu nie dojdzie do zapowiadanego już wznowienia eksportu naszej żywności na wschód. Tym razem z winy resortu rolnictwa.
To dramat. Możemy na razie zapomnieć o odblokowaniu eksportu do Rosji. Nie rozumiem gry ministra rolnictwa, który najpierw nie spełniał żądań Rosjan, a teraz, kiedy ktoś inny próbuje to zrobić, wbija klin w porozumienie - powiedział nam wczoraj mocno rozgoryczony jeden z większych eksporterów mięsa do Rosji. Chodzi o wczorajsze sprostowanie ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Kilka dni temu napisaliśmy o pomyśle Krajowej Izby Gospodarczej. Chce ona powołać instytut, który będzie pilnował rzetelności naszych eksporterów. Napisaliśmy, że w trakcie najbliższych rozmów polsko-rosyjskich, jakie mają się odbyć 15 kwietnia, strona polska przedstawi Rosjanom propozycję KIG. Tym samym spełni ostatni, choć nieformalny warunek Rosjan niezbędny do uruchomienia eksportu. O tym, że Rosjanie chcą, by jakaś instytucja pilnowała naszych eksporterów i udzielała w ich imieniu gwarancji, mówił wielokrotnie Nikołaj Zachmatow, przedstawiciel handlowy Federacji Rosyjskiej w Polsce. Chodziło o to, by w przyszłości nie było już fałszywych świadectw eksportowych, jakie stały się przyczyną zamknięcia przez Moskwę granicy dla naszej żywności na początku listopada 2005 r. Mimo iż od zablokowania granicy minęło prawie sześć miesięcy, resort rolnictwa nie reagował na te sugestie. Zadowalał się ściganiem firm, które podrabiały świadectwa eksportowe. Kiedy jednak w ubiegłym tygodniu prezes KIG Andrzej Arendarski wraz z szefem związku polskich eksporterów mięsa Witoldem Choińskim ogłosili, że chcą powołać specjalny instytut, który będzie udzielał gwarancji eksportowych, a "Gazeta" to opisała, resort rolnictwa zareagował natychmiast. Zażądał sprostowania, że nie będzie zgłaszał Rosjanom tego pomysłu. W dodatkowych wyjaśnieniach nadesłanych z resortu czytamy, że "w trakcie wielokrotnych rozmów prowadzonych ze stroną rosyjską nie padła sugestia konieczności powołania jakiejś dodatkowej gwarancji wiarygodności".
Tymczasem prezes KIG nie ukrywa, że zanim poinformował dziennikarzy o pomyśle powołania instytutu, rozmawiał najpierw z Krzysztofem Jurgielem. I ministrowi pomysł się spodobał. Powiedział też, dlaczego KIG chce powołać instytut - bo tego oczekuje przedstawiciel handlowy Federacji.
- Być może pan minister nie zrozumiał, co chcemy zrobić - mówi zaskoczony Arendarski.
Sprostowaniem ministra martwi się też reprezentujący eksporterów Witold Choiński. Obawia się on ochłodzenia kontaktów polsko-rosyjskich. Od kilku dni bowiem w zakładach mięsnych panuje ożywienie - eksporterzy wysyłają faksy do odbiorców Rosyjskich z propozycją sprzedaży naszego mięso. Firmy uwierzyły w szybki koniec trwającej prawie pół roku blokady. Sprzeczały się tylko między sobą, czy władze Federacji zniosą embargo już 15 kwietnia czy parę dni później.
- Sami dajemy Rosjanom argumenty, by utrzymali blokadę. Nie wierzę w to, by teraz szybko doszło do porozumienia. Myślę, że nie dojdzie nawet do polsko-rosyjskiego spotkania w kwietniu - mówi Piotr Kołodziej, były główny lekarz weterynarii kraju za rządów SLD.
Sprzedaż do Rosji to ok. 8 proc. całego naszego eksportu mięsa. W zeszłym roku przekroczył on wartość 30 mln dolarów. Na rynki wschodnie sprzedajemy głównie te produkty, których nie chce Unia, np. tłuste boczki, podgardla i słoniny wieprzowe lub korpusy kurcząt.

Krystyna Naszkowska
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

REKLAMA

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA