REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są wakaty, chętnych nie ma

REKLAMA

W ciągu miesiąca pojawia się zaledwie 50-80 tys. ofert pracy, jednak nawet na terenach o najwyższym bezrobociu wiele propozycji pozostaje bez odzewu.
Polska ma najwyższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej. W urzędach pracy zarejestrowanych jest aż 2,8 mln bezrobotnych. W wielu regionach, np. w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim, na jedną ofertę pracy przypada kilkuset bezrobotnych.

Problem z kwalifikacjami

W powiecie sztumskim (woj. pomorskie) jest 5,5 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi 38,1 proc.

– Szukamy kierowców autobusów i samochodów ciężarowych i choć mamy dużo bezrobotnych z tym zawodem, to nie mają aktualnych świadectw kwalifikacji – mówi Bożena Nowakowska z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Sztumie. Zofia Zienkiewicz-Zima, dyrektor tego urzędu, dodaje, że wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest mnóstwo osób bez kwalifikacji.

– Ale jeśli pojawią się dla nich jedna lub dwie oferty pracy, to trzeba wezwać kilkudziesięciu bezrobotnych, aby znaleźć osoby zainteresowane zatrudnieniem. Bywa, że nasze starania kończą się niepowodzeniem – podkreśla Zofia Zienkiewicz-Zima. Wiele osób pracuje na czarno, rejestrują się w urzędzie pracy głównie dlatego, aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne lub móc korzystać ze świadczeń pomocy społecznej.

Oczekiwania płacowe

W powiecie nakielskim (województwo kujawsko-pomorskie) jest ponad 10 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi 32,8 proc.

– Codziennie słyszę, że nie opłaca się pracować. Nierzadko bezrobotni oczekują wynagrodzenia dwu- trzykrotnie wyższego niż oferuje rynek za ich kwalifikacje. A generalnie jest tak, że jak ktoś podejmuje pierwszą pracę, to otrzymuje minimalne wynagrodzenie – twierdzi Przemysław Ulatowski, dyrektor PUP w Nakle.

W jego urzędzie zdarzają się kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej osoby, gdy pojawia się oferta pracy dla tzw. dwuzawodowców – np. ślusarza-tokarza, blacharza-lakiernika czy magazyniera-kierowcy.

– Moglibyśmy skierować bezrobotnego na szkolenie, gdzie mógłby zdobyć dodatkowe kwalifikacje, ale przedsiębiorcy potrzebują zwykle pracowników na już, a nie za kilka miesięcy – wyjaśnia Przemysław Ulatowski.

Wśród bezrobotnych trudno znaleźć osoby z wysokimi kwalifikacjami i umiejętnościami fachowymi. Zazwyczaj gdzieś pracują.

– Jeśli pojawiają się oferty pracy dla takich osób, to trudno je wypełnić. A mieliśmy takie, na przykład dla inżyniera automatyka, nauczycieli języków obcych czy inżyniera drogownictwa – informuje Ryszard Rutkowski, kierownik działu rynku pracy w Grajewie, woj. podlaskie.

Brakuje kierowców, fryzjerów

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgierzu, województwo łódzkie, zarejestrowanych jest 600 szwaczek.

– Na okrągło mamy dla nich oferty pracy, ale zainteresowanie jest małe. Aby znaleźć jedną chętną do pracy szwaczkę, trzeba rozmawiać z 50 osobami z takim zawodem – mówi Bożena Pluskota z PUP w Zgierzu, woj. łódzkie. Podobnie jest z kierowcami. Czeka też praca na fryzjerów.

– W ubiegłym roku przeszkoliliśmy 17 osób, uzyskały one kwalifikacje pracowników magazynowych. Wszyscy otrzymali bardzo dobrą ofertę pracy z firmy Atlas, ale na pracę zgodziła się tylko jedna osoba – podkreśla Bożena Pluskota.

Niechętni przeprowadzkom

W powiecie piskim, w woj. warmińsko-mazurskim, stopa bezrobocia przekracza 40 proc.

Powiatowy Urząd Pracy miał jednak kłopoty ze znalezieniem mechaników samochodowych ze specjalnością diagnostyczną. Brakuje też nauczycieli języków obcych i specjalistów budowlanych.

– Nie mamy kłopotów z zaspokojeniem zapotrzebowania pracodawców na pracowników budowlanych z tradycyjnymi zawodami. Jeśli trzeba, to szkolimy technologów robót wykończeniowych, malarzy czy tapeciarzy – twierdzi Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor PUP w Piszu.

Sytuacja na polskim rynku pracy jest nadzwyczaj trudna – wśród zarejestrowanych bezrobotnych są nawet duchowni różnych wyznań i zakonnicy. W ciągu miesiąca pojawia się tylko 50-80 tys. ofert pracy. Ale nawet ta kropla w morzu potrzeb nie jest w pełni wykorzystana.

 
Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA