REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Są wakaty, chętnych nie ma

REKLAMA

W ciągu miesiąca pojawia się zaledwie 50-80 tys. ofert pracy, jednak nawet na terenach o najwyższym bezrobociu wiele propozycji pozostaje bez odzewu.
Polska ma najwyższą stopę bezrobocia w Unii Europejskiej. W urzędach pracy zarejestrowanych jest aż 2,8 mln bezrobotnych. W wielu regionach, np. w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim, na jedną ofertę pracy przypada kilkuset bezrobotnych.

Problem z kwalifikacjami

W powiecie sztumskim (woj. pomorskie) jest 5,5 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi 38,1 proc.

– Szukamy kierowców autobusów i samochodów ciężarowych i choć mamy dużo bezrobotnych z tym zawodem, to nie mają aktualnych świadectw kwalifikacji – mówi Bożena Nowakowska z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Sztumie. Zofia Zienkiewicz-Zima, dyrektor tego urzędu, dodaje, że wśród zarejestrowanych bezrobotnych jest mnóstwo osób bez kwalifikacji.

– Ale jeśli pojawią się dla nich jedna lub dwie oferty pracy, to trzeba wezwać kilkudziesięciu bezrobotnych, aby znaleźć osoby zainteresowane zatrudnieniem. Bywa, że nasze starania kończą się niepowodzeniem – podkreśla Zofia Zienkiewicz-Zima. Wiele osób pracuje na czarno, rejestrują się w urzędzie pracy głównie dlatego, aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne lub móc korzystać ze świadczeń pomocy społecznej.

Oczekiwania płacowe

W powiecie nakielskim (województwo kujawsko-pomorskie) jest ponad 10 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi 32,8 proc.

– Codziennie słyszę, że nie opłaca się pracować. Nierzadko bezrobotni oczekują wynagrodzenia dwu- trzykrotnie wyższego niż oferuje rynek za ich kwalifikacje. A generalnie jest tak, że jak ktoś podejmuje pierwszą pracę, to otrzymuje minimalne wynagrodzenie – twierdzi Przemysław Ulatowski, dyrektor PUP w Nakle.

W jego urzędzie zdarzają się kłopoty ze znalezieniem odpowiedniej osoby, gdy pojawia się oferta pracy dla tzw. dwuzawodowców – np. ślusarza-tokarza, blacharza-lakiernika czy magazyniera-kierowcy.

– Moglibyśmy skierować bezrobotnego na szkolenie, gdzie mógłby zdobyć dodatkowe kwalifikacje, ale przedsiębiorcy potrzebują zwykle pracowników na już, a nie za kilka miesięcy – wyjaśnia Przemysław Ulatowski.

Wśród bezrobotnych trudno znaleźć osoby z wysokimi kwalifikacjami i umiejętnościami fachowymi. Zazwyczaj gdzieś pracują.

– Jeśli pojawiają się oferty pracy dla takich osób, to trudno je wypełnić. A mieliśmy takie, na przykład dla inżyniera automatyka, nauczycieli języków obcych czy inżyniera drogownictwa – informuje Ryszard Rutkowski, kierownik działu rynku pracy w Grajewie, woj. podlaskie.

Brakuje kierowców, fryzjerów

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgierzu, województwo łódzkie, zarejestrowanych jest 600 szwaczek.

– Na okrągło mamy dla nich oferty pracy, ale zainteresowanie jest małe. Aby znaleźć jedną chętną do pracy szwaczkę, trzeba rozmawiać z 50 osobami z takim zawodem – mówi Bożena Pluskota z PUP w Zgierzu, woj. łódzkie. Podobnie jest z kierowcami. Czeka też praca na fryzjerów.

– W ubiegłym roku przeszkoliliśmy 17 osób, uzyskały one kwalifikacje pracowników magazynowych. Wszyscy otrzymali bardzo dobrą ofertę pracy z firmy Atlas, ale na pracę zgodziła się tylko jedna osoba – podkreśla Bożena Pluskota.

Niechętni przeprowadzkom

W powiecie piskim, w woj. warmińsko-mazurskim, stopa bezrobocia przekracza 40 proc.

Powiatowy Urząd Pracy miał jednak kłopoty ze znalezieniem mechaników samochodowych ze specjalnością diagnostyczną. Brakuje też nauczycieli języków obcych i specjalistów budowlanych.

– Nie mamy kłopotów z zaspokojeniem zapotrzebowania pracodawców na pracowników budowlanych z tradycyjnymi zawodami. Jeśli trzeba, to szkolimy technologów robót wykończeniowych, malarzy czy tapeciarzy – twierdzi Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor PUP w Piszu.

Sytuacja na polskim rynku pracy jest nadzwyczaj trudna – wśród zarejestrowanych bezrobotnych są nawet duchowni różnych wyznań i zakonnicy. W ciągu miesiąca pojawia się tylko 50-80 tys. ofert pracy. Ale nawet ta kropla w morzu potrzeb nie jest w pełni wykorzystana.

 
Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

    W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    REKLAMA

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    REKLAMA

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA