REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gilowska chce się skupić na zwalczaniu bezrobocia

REKLAMA

Nowo powołana w sobotę w południe przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska chce się skupić na zwalczaniu bezrobocia, które uważa za największy problem w Polsce.
Gilowska uważa, że obecnie nie da się wprowadzić w Polsce podatku liniowego. Wejście do rządu swojej byłej liderki politycy PO traktują jako możliwość rozpoczęcia współpracy z rządem w sprawach obniżania podatków i naprawy budżetu.

 Lider Samoobrony Andrzej Lepper nie wycofuje poparcia dla budżetu na 2006 rok, a lider LPR Roman Giertych wątpi, czy Liga budżet na 2006 w takiej sytuacji poprze. Partie popierające PiS w parlamencie - Samoobrona, LPR i PSL - są zaniepokojone zbyt liberalnymi poglądami na gospodarkę nowej minister finansów.

"Zgadzam się z premierem, że centralnym problemem w Polsce jest bezrobocie. Musimy wybrać, czy bezpośrednio oddziałujemy na koszty pracy poprzez składki ZUS, czy obniżamy podatki. Eksperci mówią, że najlepiej jedno i drugie, ale takich eksperymentów państwo może nie przetrwać" - powiedziała Gilowska na konferencji prasowej po powołaniu jej na stanowisko.

"Wszystkie działania powinny służyć zmniejszeniu bezrobocia" - zadeklarowała nowa minister finansów.

"To jest dramat, że mnóstwo ludzi jest zmuszonych pracować w szarej strefie i nie są objęci żadną ochroną" - dodała Gilowska.

"Podatek liniowy jest moim marzeniem od wielu lat, jestem przekonana, że kiedyś będzie, ale wprowadzi się go dopiero wówczas, gdy państwo będzie do tego gotowe" - powiedziała minister finansów.

"Dzisiejsze realia nie pozwalają na szybkie wprowadzenie podatku liniowego, ale w perspektywie wszystko jest możliwie" - dodała.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zadeklarował, że zaprasza do współpracy wszystkich przekonanych o potrzebie modernizacji państwa.

Pytany, czy szuka polityków związanych z PO powiedział: "Nie szukam ludzi, ale zapraszam nieustająco wszystkich, którzy chcą dokonywać modernizacji państwa. W parlamencie trzeba będzie prowadzić dialog, aby powściągnąć politykierstwo i zastanowić się nad stanem państwa. Jestem przekonany, że w różnych ugrupowaniach znajdę sojuszników" - powiedział premier.

"To co robiliśmy w finansach publicznych będzie kontynuowane. (...) nowa minister finansów - to jest duże wzmocnienie dla rządu" - dodał.

Premier powiedział, że chciałby, aby wzrost gospodarczy przyspieszył i ma nadzieję, że nowa nominacja w tym pomoże. "(...) finanse publiczne wymagają dalszego wzmocnienia, aby naprawa finansów uległa dalszemu wzmocnieniu. Nie możemy zadowolić się nawet 5 proc. wzrostu, jaki osiągniemy w tym roku. Polska wymaga dalej idących zmian i szybszego wzrostu gospodarczego. Jesteśmy w stanie to osiągnąć" - powiedział premier.

Przewodniczący PO Donald Tusk ocenił, że wejście do rządu Zyty Gilowskiej daje szansę na uproszczenie i obniżenie podatków.

Według Jana Rokity Gilowska może chcieć zrealizować swoje marzenia - wprowadzenie podatku liniowego 15-proc., konsolidacja finansów publicznych, czyli likwidacja funduszy i agencji oraz zmniejszenie kosztów państwa o co najmniej 5 mld zł.

"To, co jest sensem obecności Zyty Gilowskiej w życiu publicznym, to jest dokładnie coś, co jest przeciwne dotychczasowej polityce rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Wierzę w to, że w związku z tym oznacza to kompletną, radykalną zmianę polityki tego rządu w dziedzinie finansów publicznych" - powiedział Rokita.

Tusk powiedział, że znając poglądy gospodarcze prof. Gilowskiej i pamiętając jej projekty dotyczące uproszczenia i obniżenia podatków, nominację tę traktuje też jako "znak szansy na to, że znajdziemy rozmówców w tym rządzie na temat obniżenia i uproszenie podatków".

"To jest dla Platformy sygnał, że być może nadszedł stosowny moment, aby złożyć odpowiednie projekty dotyczące uproszczenia i obniżenia podatków i mam nadzieję, że będziemy mieli partnera w rządzie do rozmowy na ten temat" - dodał Tusk.

"Z całą pewnością czeka panią prof. Gilowską wielki wysiłek przekonywania takich partnerów parlamentarnych jak pan Giertych, czy pan Lepper do tej myśli ekonomicznej, którą prezentowała przez lata. Jeśli jej się uda, to także PO będzie gotowa do współpracy, bo jest to szansa dla Polski" - mówił Tusk.

Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość powołując Zytę Gilowską na ministra finansów wysyła sygnał polityczny pokazujący poparcia różnych środowisk politycznych prawicy dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

"To jest ważny sygnał polityczny, pokazujący, że różne środowiska prawicowe popierają rząd Marcinkiewicza" - powiedział Gosiewski. ...

Mimo powołania znanej z liberalnych gospodarczo poglądów Zyty Gilowskiej do rządu lider Samoobrony Andrzej Lepper nie wycofuje poparcia dla rządu w sprawie uchwalenia budżetu na 2006 rok.

"To (nominacja Gilowskiej - PAP) nie ma nic wspólnego z budżetem, to jest przecież nawet za krótki czas, żeby pani profesor miała aż taki wpływ na budżet. Jeżeli te poprawki, które zostały słuszne złożone przez inne kluby, w tym nasz klub, odnośnie polityki socjalnej, gospodarczej, infrastruktury czy polityki regionalnej, rolnictwa, będą przyjęte chociażby częściowo, bo nie mówię, że wszystkie mają być przyjęte, to na pewno nie będzie problemu z poparciem" - powiedział Lepper.

Dodał, że Samoobrona krytycznie odnosi się do wejścia Gilowskiej do rządu.

"Świadczy to o tym, że albo PiS nie ma kadr i sięga po kadry Platformy i Unii Wolności, albo chce w ten sposób zakopywać rów wykopany między PiS a PO, albo PiS pokazuje w tę sposób swoją prawdziwą twarz - że jest partią liberalną. Bo nie sądzę, żeby pani profesor poszła w kierunku socjal-liberalnym, tylko była liberałem, i to twardym. To przecież ona głosiła plan podatków 3X15 i dzisiaj niech nie kombinuje, że ona nie była twórcą tego i tego nie chciała. Broniła tej propozycji twardo z trybuny sejmowej, we wszystkich programach radiowych i telewizyjnych, że chyba na tyle się dzisiaj nie zmieniła. To bardzo źle świadczy o PiS" - powiedział Lepper.

Lider LPR, Roman Giertych powiedział, że powołanie Zyty Gilowskiej na ministra finansów jest błędem, który będzie drogo kosztował rząd Kazimierza Marcinkiewicza i PiS. Dodał, że taka zmiana może mieć wpływ na głosowanie LPR nad budżetem państwa.

"Taka zmiana jest fundamentalna i myślę, że jest to fatalny błąd, który będzie bardzo drogo kosztował zarówno pana premiera Marcinkiewicza, jak i PiS" - powiedział Giertych na konferencji prasowej.

"Niewykluczone, że ta zmiana wpłynie na głosowanie LPR w sprawie budżetu, choć myślę, że ten minister przez tydzień nic w tym budżecie nie nabroi. Nie wiem, kto poprze przyszłoroczny budżet, jeśli zostanie skonstruowany przez panią Zytę Gilowską" - dodał lider LPR.

Z kolei lider PSL Waldemar Pawlak obawia się, że nominacja Zyty Gilowskiej na stanowisko ministra finansów nie będzie sprzyjać prospołecznej strategii rządu.

"Zmiana na stanowisku ministra finansów może oznaczać zmianę w podejściu do strategii finansów publicznych. Pani minister Lubińska w deklaracjach wskazywała na bardziej prospołeczny charakter budżetu, w pracach sejmowych wprowadzono szereg poprawek zmieniających budżet. Po nominacji PSL będzie pilnie i uważnie obserwował poczynania minister finansów i rządu, szczególnie w pracach nad budżetem" - powiedział Pawlak.

Szef PSL powiedział, że partia przyglądać się będzie działaniom nowej minister finansów w pracach nad budżetem.

"Po tej nominacji nabieramy więcej obaw co do społecznego i socjalnego programu PIS, bo wydaje się, że realizowana jest część administracyjna i dotycząca bezpieczeństwa, natomiast część społeczna jest oddawana coraz bardziej w ręce polityków o liberalnych i monetarystycznych poglądach" - dodał.

Rynki finansowe pozytywnie odbierają powołanie Gilowskiej na ministra finansów, obawiają się jednak, że niechętne liberalnym pomysłom LPR, PSL i Samoobrona utrudnią przyjęcie budżetu na 2006 rok.

"W poniedziałek rynki finansowe powinny ze spokojem przyjąć zmianę na stanowisku ministra finansów, bo znają Zytę Gilowską jako specjalistkę od budżetu państwa. Rynki będą miały nadzieję, że Gilowska będzie walczyła z pomysłami rozdawania publicznych pieniędzy i zwiększania wydatków budżetu" - powiedział ekonomista Raiffeisen Bank Jacek Wiśniewski.
"W krótkim horyzoncie to pozytywna wiadomość dla rynków, bo Zyta Gilowska walczyła o dobre finanse publiczne. Mam nadzieję, że dalej tak będzie i będzie przeciwstawiała się pomysłom LPR i Samoobrony na zwiększanie wydatków" - dodaje ekonomista banku BPH Ryszard Petru.

"Jeśli przez weekend Gilowska nie powie czegoś, co rynek zinterpretowałby jako zmianę jej poglądów, to w poniedziałek możliwe jest umocnienie złotego" - dodał.

Analitycy obawiają się też, czy była posłanka partii liberalnej będzie w stanie dogadać się z partiami postrzeganymi jako populistyczne i poskromić ich apetyt na budżetowe rozdawnictwo.

"W tej sytuacji główne pytanie dotyczy tego, jak nominacja dla Gilowskiej zostanie odebrana przez koalicję parlamentarną PiS, czyli kluby Samoobrony, LPR i PSL. To może być czynnikiem ryzyka, gdyż dla tych klubów Gilowska kojarzy się z programem Platformy" - powiedział Wiśniewski. "Z drugiej strony ten ruch może wiązać się z nadzieją premiera na pozyskanie głosów PO w debacie budżetowej, a także na zbliżenie z Platformą" - dodał.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA