REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gilowska chce się skupić na zwalczaniu bezrobocia

REKLAMA

Nowo powołana w sobotę w południe przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska chce się skupić na zwalczaniu bezrobocia, które uważa za największy problem w Polsce.
Gilowska uważa, że obecnie nie da się wprowadzić w Polsce podatku liniowego. Wejście do rządu swojej byłej liderki politycy PO traktują jako możliwość rozpoczęcia współpracy z rządem w sprawach obniżania podatków i naprawy budżetu.

 Lider Samoobrony Andrzej Lepper nie wycofuje poparcia dla budżetu na 2006 rok, a lider LPR Roman Giertych wątpi, czy Liga budżet na 2006 w takiej sytuacji poprze. Partie popierające PiS w parlamencie - Samoobrona, LPR i PSL - są zaniepokojone zbyt liberalnymi poglądami na gospodarkę nowej minister finansów.

"Zgadzam się z premierem, że centralnym problemem w Polsce jest bezrobocie. Musimy wybrać, czy bezpośrednio oddziałujemy na koszty pracy poprzez składki ZUS, czy obniżamy podatki. Eksperci mówią, że najlepiej jedno i drugie, ale takich eksperymentów państwo może nie przetrwać" - powiedziała Gilowska na konferencji prasowej po powołaniu jej na stanowisko.

"Wszystkie działania powinny służyć zmniejszeniu bezrobocia" - zadeklarowała nowa minister finansów.

"To jest dramat, że mnóstwo ludzi jest zmuszonych pracować w szarej strefie i nie są objęci żadną ochroną" - dodała Gilowska.

"Podatek liniowy jest moim marzeniem od wielu lat, jestem przekonana, że kiedyś będzie, ale wprowadzi się go dopiero wówczas, gdy państwo będzie do tego gotowe" - powiedziała minister finansów.

"Dzisiejsze realia nie pozwalają na szybkie wprowadzenie podatku liniowego, ale w perspektywie wszystko jest możliwie" - dodała.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zadeklarował, że zaprasza do współpracy wszystkich przekonanych o potrzebie modernizacji państwa.

Pytany, czy szuka polityków związanych z PO powiedział: "Nie szukam ludzi, ale zapraszam nieustająco wszystkich, którzy chcą dokonywać modernizacji państwa. W parlamencie trzeba będzie prowadzić dialog, aby powściągnąć politykierstwo i zastanowić się nad stanem państwa. Jestem przekonany, że w różnych ugrupowaniach znajdę sojuszników" - powiedział premier.

"To co robiliśmy w finansach publicznych będzie kontynuowane. (...) nowa minister finansów - to jest duże wzmocnienie dla rządu" - dodał.

Premier powiedział, że chciałby, aby wzrost gospodarczy przyspieszył i ma nadzieję, że nowa nominacja w tym pomoże. "(...) finanse publiczne wymagają dalszego wzmocnienia, aby naprawa finansów uległa dalszemu wzmocnieniu. Nie możemy zadowolić się nawet 5 proc. wzrostu, jaki osiągniemy w tym roku. Polska wymaga dalej idących zmian i szybszego wzrostu gospodarczego. Jesteśmy w stanie to osiągnąć" - powiedział premier.

Przewodniczący PO Donald Tusk ocenił, że wejście do rządu Zyty Gilowskiej daje szansę na uproszczenie i obniżenie podatków.

Według Jana Rokity Gilowska może chcieć zrealizować swoje marzenia - wprowadzenie podatku liniowego 15-proc., konsolidacja finansów publicznych, czyli likwidacja funduszy i agencji oraz zmniejszenie kosztów państwa o co najmniej 5 mld zł.

"To, co jest sensem obecności Zyty Gilowskiej w życiu publicznym, to jest dokładnie coś, co jest przeciwne dotychczasowej polityce rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Wierzę w to, że w związku z tym oznacza to kompletną, radykalną zmianę polityki tego rządu w dziedzinie finansów publicznych" - powiedział Rokita.

Tusk powiedział, że znając poglądy gospodarcze prof. Gilowskiej i pamiętając jej projekty dotyczące uproszczenia i obniżenia podatków, nominację tę traktuje też jako "znak szansy na to, że znajdziemy rozmówców w tym rządzie na temat obniżenia i uproszenie podatków".

"To jest dla Platformy sygnał, że być może nadszedł stosowny moment, aby złożyć odpowiednie projekty dotyczące uproszczenia i obniżenia podatków i mam nadzieję, że będziemy mieli partnera w rządzie do rozmowy na ten temat" - dodał Tusk.

"Z całą pewnością czeka panią prof. Gilowską wielki wysiłek przekonywania takich partnerów parlamentarnych jak pan Giertych, czy pan Lepper do tej myśli ekonomicznej, którą prezentowała przez lata. Jeśli jej się uda, to także PO będzie gotowa do współpracy, bo jest to szansa dla Polski" - mówił Tusk.

Szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość powołując Zytę Gilowską na ministra finansów wysyła sygnał polityczny pokazujący poparcia różnych środowisk politycznych prawicy dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

"To jest ważny sygnał polityczny, pokazujący, że różne środowiska prawicowe popierają rząd Marcinkiewicza" - powiedział Gosiewski. ...

Mimo powołania znanej z liberalnych gospodarczo poglądów Zyty Gilowskiej do rządu lider Samoobrony Andrzej Lepper nie wycofuje poparcia dla rządu w sprawie uchwalenia budżetu na 2006 rok.

"To (nominacja Gilowskiej - PAP) nie ma nic wspólnego z budżetem, to jest przecież nawet za krótki czas, żeby pani profesor miała aż taki wpływ na budżet. Jeżeli te poprawki, które zostały słuszne złożone przez inne kluby, w tym nasz klub, odnośnie polityki socjalnej, gospodarczej, infrastruktury czy polityki regionalnej, rolnictwa, będą przyjęte chociażby częściowo, bo nie mówię, że wszystkie mają być przyjęte, to na pewno nie będzie problemu z poparciem" - powiedział Lepper.

Dodał, że Samoobrona krytycznie odnosi się do wejścia Gilowskiej do rządu.

"Świadczy to o tym, że albo PiS nie ma kadr i sięga po kadry Platformy i Unii Wolności, albo chce w ten sposób zakopywać rów wykopany między PiS a PO, albo PiS pokazuje w tę sposób swoją prawdziwą twarz - że jest partią liberalną. Bo nie sądzę, żeby pani profesor poszła w kierunku socjal-liberalnym, tylko była liberałem, i to twardym. To przecież ona głosiła plan podatków 3X15 i dzisiaj niech nie kombinuje, że ona nie była twórcą tego i tego nie chciała. Broniła tej propozycji twardo z trybuny sejmowej, we wszystkich programach radiowych i telewizyjnych, że chyba na tyle się dzisiaj nie zmieniła. To bardzo źle świadczy o PiS" - powiedział Lepper.

Lider LPR, Roman Giertych powiedział, że powołanie Zyty Gilowskiej na ministra finansów jest błędem, który będzie drogo kosztował rząd Kazimierza Marcinkiewicza i PiS. Dodał, że taka zmiana może mieć wpływ na głosowanie LPR nad budżetem państwa.

"Taka zmiana jest fundamentalna i myślę, że jest to fatalny błąd, który będzie bardzo drogo kosztował zarówno pana premiera Marcinkiewicza, jak i PiS" - powiedział Giertych na konferencji prasowej.

"Niewykluczone, że ta zmiana wpłynie na głosowanie LPR w sprawie budżetu, choć myślę, że ten minister przez tydzień nic w tym budżecie nie nabroi. Nie wiem, kto poprze przyszłoroczny budżet, jeśli zostanie skonstruowany przez panią Zytę Gilowską" - dodał lider LPR.

Z kolei lider PSL Waldemar Pawlak obawia się, że nominacja Zyty Gilowskiej na stanowisko ministra finansów nie będzie sprzyjać prospołecznej strategii rządu.

"Zmiana na stanowisku ministra finansów może oznaczać zmianę w podejściu do strategii finansów publicznych. Pani minister Lubińska w deklaracjach wskazywała na bardziej prospołeczny charakter budżetu, w pracach sejmowych wprowadzono szereg poprawek zmieniających budżet. Po nominacji PSL będzie pilnie i uważnie obserwował poczynania minister finansów i rządu, szczególnie w pracach nad budżetem" - powiedział Pawlak.

Szef PSL powiedział, że partia przyglądać się będzie działaniom nowej minister finansów w pracach nad budżetem.

"Po tej nominacji nabieramy więcej obaw co do społecznego i socjalnego programu PIS, bo wydaje się, że realizowana jest część administracyjna i dotycząca bezpieczeństwa, natomiast część społeczna jest oddawana coraz bardziej w ręce polityków o liberalnych i monetarystycznych poglądach" - dodał.

Rynki finansowe pozytywnie odbierają powołanie Gilowskiej na ministra finansów, obawiają się jednak, że niechętne liberalnym pomysłom LPR, PSL i Samoobrona utrudnią przyjęcie budżetu na 2006 rok.

"W poniedziałek rynki finansowe powinny ze spokojem przyjąć zmianę na stanowisku ministra finansów, bo znają Zytę Gilowską jako specjalistkę od budżetu państwa. Rynki będą miały nadzieję, że Gilowska będzie walczyła z pomysłami rozdawania publicznych pieniędzy i zwiększania wydatków budżetu" - powiedział ekonomista Raiffeisen Bank Jacek Wiśniewski.
"W krótkim horyzoncie to pozytywna wiadomość dla rynków, bo Zyta Gilowska walczyła o dobre finanse publiczne. Mam nadzieję, że dalej tak będzie i będzie przeciwstawiała się pomysłom LPR i Samoobrony na zwiększanie wydatków" - dodaje ekonomista banku BPH Ryszard Petru.

"Jeśli przez weekend Gilowska nie powie czegoś, co rynek zinterpretowałby jako zmianę jej poglądów, to w poniedziałek możliwe jest umocnienie złotego" - dodał.

Analitycy obawiają się też, czy była posłanka partii liberalnej będzie w stanie dogadać się z partiami postrzeganymi jako populistyczne i poskromić ich apetyt na budżetowe rozdawnictwo.

"W tej sytuacji główne pytanie dotyczy tego, jak nominacja dla Gilowskiej zostanie odebrana przez koalicję parlamentarną PiS, czyli kluby Samoobrony, LPR i PSL. To może być czynnikiem ryzyka, gdyż dla tych klubów Gilowska kojarzy się z programem Platformy" - powiedział Wiśniewski. "Z drugiej strony ten ruch może wiązać się z nadzieją premiera na pozyskanie głosów PO w debacie budżetowej, a także na zbliżenie z Platformą" - dodał.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

REKLAMA

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA