REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki przedsiebiorców -  z NIP-em do rejestru

REKLAMA

Przedsiębiorca wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego ma obowiązek zgłoszenia informacji o numerze identyfikacji podatkowej. Gdy o tym zapomni, może zostać ukarany grzywną.

Obowiązek podawania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wynika z art. 82 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Przedsiębiorcy już wpisani do rejestru powinni uzupełniać swoje dane o NIP do 31 maja 2006 r. Obowiązek taki istnieje od 1 stycznia 2005 r.

– Z danych sądów wynika, że mimo upływu prawie roku od wprowadzenia przepisów niewielu przedsiębiorstwo uzupełniło wpisy o numer podatkowy – tłumaczyła Agnieszka Stanisławska z HLB Frąckowiak i Wspólnicy.
Na uzupełnienie danych tym, którzy już widnieją w KRS, zostało tylko pięć miesięcy. Jeśli podatnik po upływie 31 maja 2006 r. nie poda odpowiednich danych, sąd wezwie zobowiązane osoby do złożenia wniosku wraz z podaniem NIP, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin na wywiązanie się z obowiązku. W razie niewykonania tych czynności w dodatkowym terminie, sąd rejestrowy może nałożyć na podatnika grzywnę.

– Wymierzenie grzywny przez sąd nastąpi dopiero po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu na złożenie wniosku. Sąd może ponawiać wymierzanie grzywny, ale w jednym postanowieniu może nałożyć grzywnę nie wyższą niż jeden tysiąc złotych, chyba że trzykrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne. Wówczas nie ma ograniczenia co do sumy grzywien (w innych przypadkach ogólna suma grzywien w tej samej sprawie nie może przewyższać stu tysięcy złotych) – argumentował Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna.

Standardowy wniosek umożliwiający dokonanie odpowiedniego wpisu w KRS zostanie wprowadzony dopiero w grudniu 2006 r. i będą mogli skorzystać z niego ci podatnicy, którzy będą rozpoczynać działalność. – Do tego czasu informacje o numerze NIP powinny być składane do akt rejestrowych w postaci oświadczenia podpisanego przez uprawnioną osobę – wyjaśniła Agnieszka Stanisławska.

Marcin Zimny pozytywnie ocenił obowiązek uzupełnienia wpisu o NIP, gdyż rejestr przedsiębiorców w KRS zapewnia dostęp do danych niezbędnych przedsiębiorcom, a do takich informacji niewątpliwie kwalifikuje się numer identyfikacji podatkowej.

Złożenie wniosku nie podlega opłacie sądowej. Wpis dokonany w wyniku rozpoznania takiego wniosku nie podlega również ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Ewa Matyszewska
  
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA