REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Celem RPP stabilizacja inflacji na poziomie 2,5 proc.

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej zastanawia się, kiedy inflacja wróci do celu, czyli 2,5 proc. Celem Rady jest ustabilizowanie inflacji właśnie na tym poziomie i zadbanie o to, by nie wybiła się ponownie ponad ten poziom - uważa Dariusz Filar, członek RPP.
"Rada bardzo uważnie stara się patrzeć w przyszłość i przy szybko rozkręcającej się gospodarce, przy wyższych cenach ropy naftowej, przy dużej niepewności dotyczącej cen żywności i przy dynamicznej gospodarce, musimy patrzeć na to co stanie się z inflacją. Musimy doprowadzić do tego, żeby w momencie kiedy osiągnie ona poziom celu, a więc 2,5 proc., uległa na tym poziomie stabilizacji. Nie możemy pozwolić na to, żeby po osiągnięciu poziomu celu inflacja ponownie zaczęła uciekać nam do góry" - powiedział w środę wieczorem Filar w TVN24.

RPP w środę pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej. Podstawowa stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 4,5 proc.

W komunikacie po posiedzeniu Rada wskazała, że polska gospodarka rozwija się coraz szybciej, a inflacja może wolniej niż wcześniej sądzono wracać do poziomu 2,5 proc. z listopadowego poziomu 1,0 proc.

"Rada zawsze patrzy w przyszłość. Inflacja 1-proc. to jest inflacja listopada, to jest przeszłość. Natomiast te decyzje, które my podejmujemy, wpływają na gospodarkę w perspektywie 5-7 kwartałów. Myśląc o decyzjach, my myślimy jak to wpłynie na gospodarkę w roku 2007" - powiedział Filar.

Członek RPP przypomniał, że eksperci NBP spodziewali się najniższej inflacji właśnie w IV kwartale 2005 roku.

"NBP nie jest zaskoczony obecnym poziomem inflacji. Pytanie jest, w jakim czasie powrócimy do celu, czyli 2,5 proc." - powiedział.

"Mamy sytuację niezwykle korzystną, w której gospodarka wyraźnie przyspiesza (...) i przy tej rosnącej gospodarce mamy równowagę: niski deficyt obrotów bieżących i niską inflację. To jest bardzo dobry punkt wyjścia. Teraz trzeba tylko gospodarce nie przeszkadzać, pozwolić się jej rozkręcać" - dodał.

Filar pytany, czy może się tak zdarzyć, że potrzebne będą podwyżki stóp, żeby osiągnąć stabilizację inflacji na poziomie celu, odpowiedział: "Nie sądzę, żeby tak miało być. Bardzo ważna będzie projekcja, którą będziemy mieli na koniec stycznia, która będzie uwzględniała najnowsze dane statystyczne, która będzie miała nowe założenia i zobaczymy wtedy jaki obraz inflacji rysuje się na lata 2006-2007. Ja sądzę, że będzie to obraz inflacji stopniowo zbliżającej się do celu inflacyjnego".

Według członka RPP, polski bank centralny nie musi wpisywać się do grona banków, które obecnie podnoszą stopy procentowe.

"Środowisko rosnących (na świecie) stóp procentowych tworzy pewną presję, ale przy specyficznej dotychczasowej historii inflacji w Polsce i tych perspektywach, które widzimy dzisiaj, ja byłbym skłonny twierdzić, że stopa obecna ma szansę się ustabilizować, tak jak i w przyszłości inflacja" - powiedział.

Mimo że RPP utrzymała w grudniu łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, to od 2006 roku ten instrument sygnalizacji w postaci nastawienia zostanie zlikwidowany.

"Będziemy starali się przez pryzmat naszych projekcji, a więc obrazu przyszłej inflacji, sygnalizować jak widzimy przyszłość" - poinformował Filar.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA