REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoty i obligacje mocniejsze, do końca dnia trend wzrostowy

REKLAMA

Środa przynosi umocnienie złotego oraz obligacji co jest związane z polepszeniem nastrojów w regionie, spadkiem wartości dolara wobec euro oraz rynkami bazowymi.
Zdaniem dilerów trend ten powinien zostać utrzymany w ciągu dnia.

W środę około godziny 9.20 euro wyceniano na 3,8250 zł wobec 3,84 zł we wtorek na zamknięciu, a dolara na 3,18 zł wobec 3,2160 zł.

Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami rynku podwyższyła podstawowe stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Fed utrzymał w swoim komunikacie stanowisko o stopniowym podwyższaniu stóp procentowych, ale nie umieścił już w nim sformułowania o "akomodacyjnej" polityce w sprawie stóp.

To oznacza, że członkowie Fed oceniają, iż stopy procentowe w USA są na tyle wysokie, że nie stymulują już wzrostu gospodarczego. Decyzja amerykańskiego banku spowodowała wzrost wartości euro wobec dolara na rynku światowym do 1,2025 dolara za euro w środę na otwarciu z 1,1940 dolara we wtorek.

"Dzisiaj złoty jest mocny z uwagi na eurodolara oraz polepszenie sytuacji w regionie. Polska waluta kontynuuje wzrostowy trend. Możliwe, że osiągnie poziom 3,80 za euro. W środę wahanie euro/złotego mogą się odbywać w przedziale 3,81-3,85, ale wszystko zależy od eurodolara" - powiedział Marek Cherubin z Banku BPH.

Wzrosty cen odnotował także rynek obligacji. Około godziny 9.30 rentowność dwuletnich obligacji wynosiła 4,74 proc. wobec 4,74 proc. we wtorek, pięcioletnich 5,08 proc. wobec 5,14 proc., a dziesięcioletnich 5,20 proc. w porównaniu z 5,27 proc.

"Rynek otworzył się trochę mocniej, bo rynki bazowe są mocniejsze. Poza tym są oczekiwania, że inflacja będzie niższa niż konsensus, czyli 1,3 proc. Poza tym ceny zaproponowane na przetarg zamiany są dosyć wysokie. Do danych o inflacji rynek będzie podążał za rynkami bazowymi" - powiedział Piotr Nurzyński z PKO BP.

Inwestorzy czekają na dane o inflacji w listopadzie i bilansie płatniczym w październiku. W środę o 16.00 rynek pozna dane o inflacji, a według ankiety inflacja roczna w listopadzie 2005 roku spadła do 1,3 proc. z 1,6 proc. w październiku tego roku. W tym samym czasie na rynek napłyną dane z NBP odnośnie bilansu płatniczego w październiku 2005.

Według szacunków ekonomistów deficyt na rachunku obrotów bieżących w październiku wyniósł 279 mln euro wobec deficytu 357 mln euro we wrześniu.

Ministerstwo Finansów organizuje w środę przetarg zamiany, na którym zamierza odkupić obligacje za maksymalnie 20.998,959 mln zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA