REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pensje rozbijają koalicję

REKLAMA

Konflikt o prywatyzację Dolnej Odry, jaki rozgorzał pomiędzy LPR a resortem skarbu, jest zaledwie przygrywką do kolejnych spięć w koalicji. Plan zlikwidowania ustawy kominowej rozsadzi ją.
Osią niezgody są działania Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP). Wczorajsza decyzja lidera LPR, Romana Giertycha, o wycofaniu poparcia dla działań gospodarczych rządu jest następstwem decyzji MSP o sprzedaży elektrowni Dolna Odra hiszpańskiej grupie Endesa Europa. Ale szef resortu skarbu, Andrzej Mikosz, lada dzień rozsierdzi jeszcze bardziej populistycznych polityków. Chce wprowadzenia zasad, które pozwalałyby szefom państwowych spółek zarabiać tyle, ile menedżerowie w firmach prywatnych.

Według ministra Mikosza, likwidacja ustawy kominowej, ograniczających maksymalną wysokość pensji do sześciokrotności średniej krajowej (ok. 14 tys. zł), pomogłaby ściągnąć do kontrolowanych przez państwo spółek cenionych na rynku menedżerów. Co do samej zasady, że obecna ustawa jest zła, w Sejmie panuje zgoda. Jednakże proponowana przez MSP wysokość nowych pensji, przekraczająca grubo 100 tys. zł, wywołała gwałtowne reakcje.

REKLAMA

– Absolutnie się na to nie zgodzimy – zapowiada Stanisław Łyżwiński, wiceprezes Samoobrony.

W podobnym, choć nieco mniej kategorycznym, tonie wypowiada się LPR:

– Mielibyśmy duże obiekcje, żeby coś takiego poprzeć – oświadcza Roman Giertych.

REKLAMA

Samoobrony i LPR nie przekonują argumenty resortu skarbu, że wysokie pensje uzależnione będą od wyników finansowych firm. Opory budzi zwłaszcza sposób ustalania zarobków: minister Mikosz chciałby ustalać je w odniesieniu do adekwatnych firm prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To oznaczałoby, że prezes Grupy Lotos (planowane 643,5 mln zysku netto za 2005 rok) Paweł Olechnowicz zarabiałby w granicach 130-150 tys. zł miesięcznie, zamiast obecnych 10 tys. zł. Z kolei Paweł Podsiadło, prezes banku PKO BP (1,37 mld zł zysku netto po trzech kw. 2005 roku), mógłby co miesiąc inkasować ponad 200 tys. zł, zamiast obecnych 14 tys. zł. Na ok. 100 tys. zł pensji mógłby także liczyć Jan Kurp, prezes Południowego Koncernu Energetycznego (289 mln zysku netto po trzech kw. 2005 roku), natomiast o blisko połowę więcej mógłby dostać nowy prezes PGNiG (prawie 600 mln zł zysku netto po trzech kw. 2005 roku).

Zdaniem Stanisława Łyżwińskiego, taką propozycją partia braci Kaczyńskich zaprzecza hasłom społecznej sprawiedliwości głoszonych podczas kampanii wyborczej. Z kolei wicemarszałek Sejmu, Marek Kotlinowski, przekonuje, że pomysł PiS to zarobkowe wahadło:

– Nie może być tak, że prezes państwowej spółki dostanie sto razy więcej od przeciętnego pracownika – twierdzi wicemarszałek.

Czy sprzeciw Samoobrony i LPR utrąci płacowy awans w państwowych spółkach? Raczej nie, bo projekt szefa resortu skarbu poprze tym razem opozycja.
– W tej sprawie PiS może na nas liczyć – deklaruje poseł Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej.

Do poparcia przychyla się także SLD:

– Jeśli ostateczna wersja projektu będzie rozsądna i racjonalna, poprzemy go – mówi Grzechorz Schetyna, sekretarz generalny Sojuszu.

Taki rozwój sytuacji pewnie rozsadzi polityczny układ rządu Kazimierza Marcinkiewicza z Samoobroną i LPR. PiS na tym nie straci: rozpad koalicji doprowadzi do powtórki wyborów parlamentarnych na wiosnę, w których PiS ma duże szanse na sejmową większość. Dlatego Samoobrona i LPR mogą w ostatniej chwili zmienić zdanie, choć stracą przez to w oczach elektoratu. Menedżerowie w państwowych spółkach mogą więc tylko się cieszyć, w obu scenariuszach zarobią dużo więcej niż dotychczas. 

 Adam Woźniak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA